Η σημερινή εικόνα των Οχυρών της Πέρδικας.

Στον ιστορικό χώρο των οχυρών της Πέρδικας  βρέθηκαν σήμερα οι μαθητές  του 2ου Γυμνασίου Αίγινας. Γνώριμος τόπος αφού πολύ συχνά γίνεται λόγος  για τα οχυρά, τη χρήση της γης στην πλευρά αυτή της Πέρδικας, για σχέδια και όνειρα κάποιων για  την αξιοποίηση του χώρου.
   Η  Περιβαλλοντική Ομάδα του 2ου Γυμνασίου έχει ασχοληθεί  με τα οχυρά της Αίγινας παλαιότερα (2001)  και έχει εκδόσει σχετικό βιβλίο  το οποίο διατίθεται από το βιβλιοπωλείο “Λυχνάρι”
   Σήμερα, οι φετινοί μαθητές επισκέφθηκαν το χώρο. Η εικόνα είναι αποκαρδιωτική. Ιδιαίτερα στο χώρο του μεγάλου πολυβολείου η  εγκατάλειψη είναι εμφανής και η κατάσταση που επικρατεί εγκυμονεί  ίσως κινδύνους για κάποιους ανυποψίαστους και απρόσεκτους επισκέπτες. Τα σκουπίδια κυριαρχούν  έξω και μέσα στο πολυβολείο εφόσον κάποιοι το επέλεξαν ως κατάλυμα.

Η  γνώση της  νεότερης Ιστορίας  του τόπου επιβάλλει  και τον ανάλογο σεβασμό.

Η φωτογραφία που τραβήχτηκε από το παραθυράκι της πόρτας απεικονίζει τον εσωτερικό χώρο

Μερικά στοιχεία  για την κατασκευή των οχυρών από παλαιότερη μας ανάρτηση.