Σχολικές εορτές με πολλά μηνύματα.

Μπορεί να ισχυρίζονται κάποιοι ότι οι καθιερωμένες σχολικές εορτές έχουν χάσει την πρότερη λάμψη τους, αρκεί όμως η παρουσία ενός φωτισμένου και εμπνευσμένου εκπαιδευτικού  για να μεταβάλει  την εορτή  σε γεγονός. Αξιοποιώντας  την νέα  τεχνολογία και παρουσιάζοντας με  σύγχρονο τρόπο το υλικό, μια “συνηθισμένη” ή  “βαρετή” εορτή κλέβει  το ενδιαφέρον  και  καταχειροκροτείται.
    Την προηγούμενη εβδομάδα συζητήθηκαν  έντονα  κάποιες εορτές σχολείων οι οποίες έσπασαν την κρούστα της σύμβασης, του συνηθισμένου και του βαρετού. Η παράσταση του Α΄Δημοτικού Σχολείου Αίγινας με τη Θεατρική παράσταση για τη “Μόσχω Τζαβέλα”, η απογευματινή εορτή του 2ου Δημοτικού Αίγινας, τα χορευτικά  στο 1ο Γυμνάσιο Αίγινας, οι δύο εορτές  του Δημοτικού Σχολείου Κυψέλης, το αφιέρωμα στη συμμετοχή της γυναίκας  στην επανάσταση  στο 2ο Γυμνάσιο Αίγινας στην Κυψέλη, ήταν αρκετές  για να αλλάξει το κλίμα και οι συμμετέχοντες  να νοιώσουν  τον παλμό  της Εθνικής Επετείου.
   Συγχαρητήρια  σε όλους.
   Τελικά  ας  είμαστε αισιόδοξοι. Η παράδοση συνεχίζεται από γενιά σε γενιά.

Οι φωτογραφίες προέρχονται από την εορτή του 2ου Γυμνασίου Αίγινας.