Παιδικά ομαδικά παιχνίδια στο 2ο Γυμνάσιο Αίγινας.

DSCN0952  Παιδικά ομαδικά παιχνίδια σήμερα στο 2ο Γυμνάσιο. Είναι καθιερωμένο την τελευταία ημέρα του σχολείου πριν την Καθαρά Δευτέρα να  γιορτάζουμε με έναν διαφορετικό τρόπο, που να ταιριάζει στο πνεύμα των ημερών αλλά και στην ηλικία των μαθητών. Σκοπός μας να μην ξεχάσουμε την παράδοση αλλά  και ότι είμαστε ακόμα …. παιδιά.

Παιχνίδια λοιπόν όπως η σκυταλοδρομία, η τσουβαλοδρομία, η διελκυστίνδα, η πατατοδρομία (αυγοδρομία) με κουτάλια στο στόμα δεν παίζονται από τα σημερινά παιδιά. Εμείς είχαμε  την ευκαιρία  να τα αναβιώσουμε  στο προαύλιο του σχολείου με μεγάλη συμμετοχή παιδιών. Πολύ κέφι, φωνές ενθουσιασμός που ανάγκασε πολλούς περαστικούς να σταματήσουν και να χαζέψουν τους μαθητές που έτρεχαν για να γεμίσουν με νερό κουβάδες, η με τσουβάλια στα πόδια ή κρατώντας στος τόμα τους ένα κουτάλι φορτωμένο με πατάτες.

DSCN0950DSCN0955