Ανταλλαγή ευχών και γλυκών στο 2ο Γυμνάσιο

Από την αρχή της βδομάδας κάθε μαθητής και μαθήτρια είχε γράψει τις χριστουγεννιάτικες ευχές του σε κάρτες. Και ήρθε η Παρασκευή. Η μέρα του ζυμώματος, όταν οι κυρίες του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων εφόρμησαν στις αίθουσες με τη ζύμη μέσα και όλα τα απαραίτητα εργαλεία για να πλάσουν τα παιδιά “κουλουράκια με τα δυο χεράκια”. Διανεμήθηκαν γάντια, φόρμες, λαμαρίνες, λαδόκολες και ξεκίνησε η ετοιμασία  των χριστουγεννιάτικων κουλουριών σε κάθε τμήμα  του σχολείου. Ο πρόεδρος του Συλλόγου που επέβλεπε, συγκέντρωσε τις λαμαρίνες και τις κατηύθυνε στο φούρνο του Φώτη. Εκεί ψήθηκαν τα κουλούρια.
   Σε  μια ώρα οι λαμαρίνες επέστρεψαν με λαχταριστά τραγανά καλοψημένα κουλούρια. Στήθηκε συνεργείο και ετοίμασε από ένα σακκουλάκι με κουλούρια για καθε μαθητή όπου στην κορδέλα  του περιτυλίγματος  καρφιτσώθηκε και μια κάρτα με ευχές.
   Όλα  τα γιορτινά σακκουλάκια διανεμήθηκαν στους μαθητές την τελευταία διδακτική ώρα της ημέρας.
   Άλλη μια χριστουγεννιάτικη δράση στο 2ο Γυμνάσιο έλαβε χώρα χάρη  στο μεράκι την όρεξη και την εθελοντική εργασία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.
   Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως  το κ. Φώτη Πούντο  για τη συνεργασία.