Μια όμορφη μέρα στο Αγκίστρι.

Το Αγκίστρι δεν είναι μόνο ένας εύκολος και κοντινός προορισμός αλλά  είναι κυρίως ένας πανέμορφος προορισμός, ιδανικός για ημερήσιες αποδράσεις.
   Στο Αγκίστρι βρέθηκαν  την προηγούμενη εβδομάδα οι μαθητές και οι μαθήτριες  του 2ου Γυμνασίου Αίγινας  για  την τελευταία εκδρομή  της σχολικής χρονιάς  που ολοκληρώνεται. Το πευκόφυτο νησί υποδέχθηκε τους επισκέπτες  του, λουσμένο στο φως και γεμάτο ευωδιές από  τα αγριολούλουδα  των  αγρών και των περιποιημένων κήπων  των σπιτιών. Η καθαριότητα κατά μήκος της παραλίας από τη Σκάλα ως τους Μύλους, η φροντίδα  των χώρων  και η φιλοξενία  των ανθρώπων  του νησιού άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις και σκόρπισαν  την επιθυμία  μιας δεύτερης επίσκεψης κάποια στιγμή.
   Μια όμορφη μέρα στο Αγκίστρι σημαίνει μια μέρα μέσα στο πράσινο  της φύσης και δίπλα στο γαλάζιο  της καθάριας θάλασσας.
Οι φωτογραφίες τραβηγμένες από την καθηγήτρια κ. Κατερίνα Τουμπέκη.