η 25η Μαρτίου στο 2ο Γυμνάσιο Αίγινας

Ένα μεγάλο αφιέρωμα  στη ζωή το έργο την ποίηση του Διονύσιου Σολωμού περιελάμβανε το πρόγραμμα  της σχολικής εορτής για την 25η Μαρτίου  στο 2ο Γυμνάσιο Αίγινας. Τη φροντίδα και  την οργάνωση της εορτής είχε ο φιλόλογος κ. Κάλαβρος Στυλιανός  και η μουσικός κ.Λιαρμακοπούλου Ουρανία. Κείμενα πεζά και ποιήματα παρουσιασμένα με power point, μελοποιημένα ποιήματα του Δ.Σολωμού από τον Δ.Λάγιο από την μικρή χορωδία και ορχήστρα του σχολείου αλλά  και παραδοσιακοί χοροί από μαθητές  που μαθαίνουν χορούς στους Συλλόγους της Αίγινας.
    Στα πλαίσια  του προγράμματος παρουσιάστηκε από  τη μαθήτρια  της  Γ’  Γυμνασίου  Μεθενίτη Νεκταρία παρουσίαση  για το έργο του Ι.Καποδίστρια  στην Αίγινα. Η παρουσίαση ήταν η συμμετοχή του σχολείου στις εορταστικές εκδηλώσεις τωνσ χολείων για την επέτειο της άφιξης του Ι.Καποδίστρια  στην Αίγινα, στο Λαογραφικό Μουσείο τον περασμένο Ιανουάριο.

Οι  φωτογραφίες είναι  της μαθήτριας Λουκίας Βασιλείου.