Ibou Diallo

NEGRO BOY  Ο  Ibou Dialo έχει γεννηθεί το 2005 στη Σενεγάλη. Η οικογένειά του έχει 6 παιδιά. Κατοικεί στην περιοχή Ντζιλόρ. Το σπίτι του είναι φτιαγμένο με λάσπη και άχυρα. Η οικογένειά του έχει στη διάθεσή της ένα κομμάτι γης για καλλιέργεια. Σε αυτό εκτρέφει ζώα για να  επιβιώσει. Η κοντινότερη πηγή καθαρού πόσιμου νερού βρίσκεται μακριά από το σπίτι της οικογένειας. Το παιδί περπατάει μεγάλες αποστάσεις για να βρει νερο και να το φέρει στο σπίτι της οικογένειας.

Ο  Ibou  φοιτά στο  σχολείο, μιλάει τη διάλεκτο Φουλά και είναι Μουσουλμάνος.

Αξίζει να σηεμιώσουμε ότι το πλησιέστερο Κέντρο Υγείας βρίσκεται σε απόσταση μικρότερη των πέντε  χιλομέτρων από το σπίτι της οικογένειας.

Την αναδοχή  του Ο  Ibou Dialo  ανέλαβε  το σχολείο μας από τον Απρίλιο του 2013.

Είναι η δεύτερη αναδοχή  που κάνει το  σχολείο μας. Η προηγούμενη αφορούσε  τον μικρό Tadesse  Hailou  και  την είχε επιμεληθεί  η καθηγήτρια κ. Πυρουνάκη Σοφία.

Η αναδοχή  όλων αυτών  των παιδιών  γίνεται μέσω  της Actionaid