Εορτή 28ης Οκτωβρίου

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου στις 09.30 το πρωί η καθιερωμένη σχολική εορτή για  την 28η Οκτωβρίου μέσα σε ένα καταστόλιστο σχολείο από Ελληνικές σημαίες. Η εορτή που είχε επιμεληθεί ο φιλόλογος καθηγητής του σχολείου μας κ. Στέλιος Κάλαβρος με τους μαθητές  της Α΄ Γυμνασίου περιελάμβανε κείμενα πεζα και ποιήματα μεγάλων λογοτεχνών που ανεδείκνυαν το μέγεθος και τη σημασία του αγώνα των πολεμιστών αλλά και του απλού λαού τα χρόνια εκείνα. Η μικρή χορωδία με τις τρεις κιθαρίστριες της Α΄Γυμνασίου απέδωσε επίκαιρα τραγούδια. Παρόντες οι γονείς πολλών παιδιών αλλά και ο Δήμαρχος Αίγινας κ. Σ. Σακκιώτης, ο αντιδήμαρχος κ. Ν. Κουκούλης, ο πρόεδρος του Δημ. Συμβουλίου κ. Π. Πετρίτης και ο πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ. Κ. Γκρινέζος.