Φωτογραφίες τριήμερης εκδρομής με τη Γ΄ Γυμνασίου.

Η Εκδρομή της Γ΄ Γυμνασίου στη Λακωνική Μάνη πραγματοποιήθηκε από τις 19 ως τις 21 Απριλίου 2018 με αρχηγό της τον καθηγητή κ. Αλέξανδρο Αστρεινίδη και συνοδούς καθηγητές την κ. Αφροδίτη Δημητρίου, την κ. Αναστασία Οικονομίδη και τον κ. Παναγιώτη Μήτσο. Οι τελειόφοιτοι πλέον μαθητές μας γνώρισαν τα ασύγκριτης ιστορικής, αρχαιολογικής και αισθητικής αξίας μνημεία της ελληνικής πολιτιστικής κληρονομιάς, από την βυζαντινή περίοδο, στη Μονεμβασία και στο Μυστρά, ο αρχαιολογικός χώρος του οποίου συγκαταλέγεται στον κατάλογο της Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO. Οι μαθητές μας περιηγήθηκαν επίσης στο Γύθειο και την Αρεόπολη, ενώ στη Σπάρτη επισκέφτηκαν το Μουσείο Ελιάς και Ελληνικού Λαδιού, στόχος του οποίου είναι να κατανοηθεί η άρρηκτη σύνδεση της ελιάς με την ταυτότητα του τόπου μας.