Θεατρικό παιχνίδι: “Μιλώντας με τις ρίζες”, 2013-14

ΠρόσκλησηRizes-2

Στις 9 Απριλίου, ημέρα Τετάρτη και ώρα 19:30 στο αμφιθέατρο του σχολείου μας, παρουσιάστηκε το Β΄ Μέρος του Θεατρικού παιχνιδιού «Μιλώντας με τις ρίζες» από τη Δευτέρα τάξη. Οι μαθητές έπαιξαν, χόρεψαν και τραγούδησαν αυτά που έμαθαν στο μάθημα της αρχαίας Ελληνικής γλώσσας και ταυτόχρονα ανέδειξαν τις αρετές της. Ήταν μια προσπάθεια ξεχωριστή που μέσα από την απλότητά της, έφερε τα παιδιά με βιωματικό τρόπο κοντά στις ρίζες μιας γλώσσας που δεν έχει ξεχαστεί και γοητεύει ακόμα όταν ξεφεύγει απ’ τους τύπους και τους κανόνες.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους μαθητές μου που αγκάλιασαν  αυτή την προσπάθεια με τόσο ενθουσιασμό και να τους υποσχεθώ πως θα ολοκληρωθεί με το τρίτο μέρος. Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσω και όσους είδαν την παράσταση και ήταν για δεύτερη συνεχόμενη φορά στο πλευρό μας.

Σ’ έναν χρόνο περίπου τα ξαναλέμε….

Η υπεύθυνη καθηγήτρια

Μανίκα Ανδρομάχη, φιλόλογος

Harmony → αρμονία   •   Poesie → ποίηση    •   Autark → αυτάρκης

Ἡ σάρξ τῆς γυναικός, ὁ γέλως τοῦ παιδός

Πέταξε ένα μήλο κι έγινε… ένας πόλεμος! (ἡ ἒρις, τῆς ἒριδος)

Ὦ τάλαινα Πελαγία, μέλαινα τήν ὄψιν ἒχεις…

«Περί ὀρέξεως οὐδείς λόγος»

Ὡς καλὴ εἶ ! Χαίρω ὁρῶν σε βαδίζουσαν!

«Μῆνιν ἄειδε θεὰ Πηληϊάδεω Ἀχιλλῆος».