Μάρτιος 2024
45678910
11121314151617
25262728293031

Εκπαιδευτική επίσκεψη στα «Μετόχια της Ιεράς Μονής Φανερωμένης»

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024 το Γ1 τμήμα του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στα «Μετόχια της Ιεράς Μονής Φανερωμένης», δηλαδή στους Ιερούς Ναούς Αγίας Κυριακής, Κοιμήσεως της Θεοτόκου και Αγίου μηνά Χώρας Νάξου. Τα παιδιά πήραν πολύτιμες ιστορικές και θρησκευτικές πληροφορίες, καθώς και ψυχωφελείς συμβουλές απ’ τον ηγούμενο πατέρα Χρυσόστομο και τον συνοδό του πατέρα Ευδόκιμο. Οι γέροντες υποδέχτηκαν τα παιδιά με χριστιανική και πατρική αγάπη, έλυσαν τις απορίες και τους προβληματισμούς τους και τα κέρασαν παστέλια και χυμούς. Τα παιδιά συνόδευαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, Μαρία-Μαρίνα Λαγογιάννη και Αικατερίνη Λαμπρίδου.

Σχόλιο 2024 03 13 161844

Ευχαριστίες σε συντοπίτη μας

Με την παρούσα ανάρτηση εκφράζουμε τις ευχαριστίες μας στον συντοπίτη μας, κύριο Φλεριανό Γεώργιο, πατέρα μαθητών του Γυμνασίου μας, για τη βοήθεια που μας πρόσφερε σήμερα. Συγκεκριμένα, με δικό του ανυψωτικό μηχάνημα (κλαρκ) συνέβαλαν μαζί με τον κύριο Κληρονόμο Στέφανο, τον εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, στο λύσιμο και τη συναρμολόγηση της μπασκέτας στον προαύλιο χώρο μας, διαθέτοντας πολύτιμο χρόνο για να καταστεί ασφαλές και λειτουργικό το μπασκετικό καλάθι με το ταμπλό και τη βάση του. Σημειώνουμε ότι το όλο εγχείρημα έγινε παρουσία του κυρίου Παντελιά Ευάγγελου, Αντιδημάρχου Πρασίνου και Συντηρήσεων Κτιρίων.

Ξενάγηση στο Κάστρο της Νάξου στο πλαίσιο εκπαιδευτικού προγράμματος

Ομάδα μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας συμμετέχουν στην εκπαιδευτική δραστηριότητα με τον τίτλο «Φύλακες της Νάξου» την οποία συντονίζουν το Πάντειο Πανεπιστήμιο Αθήνας κι εκπαιδευτικά ιδρύματα δύο χωρών του εξωτερικού. Η δράση αφορά την υποστήριξη του αειφόρου τουρισμού στη Νάξο. Σε αυτό το πλαίσιο τα παιδιά ξεναγήθηκαν το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024 στο Κάστρο της Νάξου για να μάθουν άγνωστες ιστορίες, να εντοπίσουν σημεία ιστορικού ενδιαφέροντος και να μυηθούν σε θρύλους πειρατών, ιπποτών κι ευγενών. Ξεναγός μας ήταν ο φωτογράφος κύριος Ιερώνυμος Ρεμούνδος, συντοπίτης μας, ο οποίος με την ιδιότητα του απλού κατοίκου του Κάστρου μοιράστηκε γνώσεις κι αναμνήσεις με άπλετη γενναιοδωρία. Τον ευχαριστούμε από καρδιάς.

12

Ενημερωτική εκδήλωση με θέμα «Σχολικός εκφοβισμός: πρόληψη και αντιμετώπιση» από τον Δήμο Νάξου και Μικρών Κυκλάδων

Ο Δήμος Νάξου και Μικρών Κυκλάδων και το Κέντρο Κοινότητας, σε συνεργασία με την Ελληνική Αστυνομία, οργανώνουν ενημερωτική εκδήλωση με θέμα «Σχολικός εκφοβισμός: πρόληψη και αντιμετώπιση». Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Δημοτικό Θέατρο «Ιάκωβος Καμπανέλλης», το Σάββατο 9 Μαρτίου, στις 18:00. Επισυνάπτουμε το σχετικό μήνυμα του Δήμου Νάξου και Μικρών Κυκλάδων, καθώς και το αναλυτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης:

sxolikivia

Μήνυμα του Υπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού για την πανελλήνια ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

αρχείο λήψηςΣας παραθέτουμε το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού κ. Κυριάκου Πιερρακάκη για την 6η Μαρτίου, Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του  Εκφοβισμού:

Αγαπητές μαθήτριες, αγαπητοί μαθητές,
Αγαπητές και αγαπητοί εκπαιδευτικοί,
Η 6η Μαρτίου καθιερώθηκε ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, με στόχο να δοθεί ένα συμβολικό μήνυμα επαγρύπνησης απέναντι σε ένα πρόβλημα που κατά τα
τελευταία χρόνια εντείνεται, επηρεάζοντας την καθημερινότητα ολοένα και περισσότερων μαθητών.

Πρέπει να είμαστε ξεκάθαροι: η βία και ο εκφοβισμός δεν έχουν θέση στην κοινωνία, πολλώ δε μάλλον στο σχολικό περιβάλλον. Για τον λόγο αυτό, για όλους στο Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού αποτελεί προτεραιότητα η δραστική πρόληψη και η συστηματική αντιμετώπιση συμπεριφορών και περιστατικών που θέτουν σε κίνδυνο την ασφάλεια και την ψυχική και σωματική υγεία κάθε μαθήτριας και κάθε μαθητή.

Τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει πολλά και σημαντικά βήματα. Η θέσπιση του Συμβούλου Σχολικής Ζωής, η πρόσληψη και η διαρκής επιμόρφωση ψυχολόγων και κοινωνικών λειτουργών στα σχολεία και η ένταξη στο σχολικό πρόγραμμα, μέσω των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, σεμιναρίων για την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών είναι μόνο μερικά από αυτά.

Πρώτοι εμείς, όμως, αναγνωρίζουμε ότι μπορούμε και οφείλουμε να κάνουμε ακόμα περισσότερα. Γι’ αυτό και το επόμενο διάστημα θα δείτε να ξετυλίγεται μια συντονισμένη καμπάνια για την εμπέδωση του αλληλοσεβασμού και της συμπερίληψης στα σχολεία. Κυρίως, όμως, εσείς, οι μαθήτριες και οι μαθητές, θα έχετε στα χέρια σας ένα νέο εργαλείο, μέσω του οποίου θα μπορείτε οποιαδήποτε στιγμή να αναφέρετε κάθε περιστατικό που θίγει εσάς ή κάποιον συμμαθητή σας.

Ωστόσο, είναι κρίσιμο να συνειδητοποιήσουμε όλοι ότι το πιο σημαντικό μέσο για την αντιμετώπιση του bullying είναι η αλληλεγγύη. Η σχολική βία και ο εκφοβισμός πρέπει να μας βρίσκουν όλους
απέναντι, ενωμένους και έτοιμους να υπερασπιστούμε κάθε θύμα τους, χωρίς καμία εξαίρεση και χωρίς καμία προϋπόθεση. Σας καλούμε, λοιπόν, να γίνετε η ασπίδα κάθε συμμαθήτριας και κάθε
συμμαθητή σας, με τη διαβεβαίωση ότι θα έχετε και εμάς δίπλα σας.

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ