Σεπτέμβριος 2024

Ιστορικό

Πρόσκληση συμμετοχής μαθητών/τριών της Γ΄ Τάξης στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ανταλλαγής Future Leaders Exchange Program (FLEX) 2025-2026

Επισυνάπτουμε έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού της Ελλάδας και του Τμήματος Δημοσίων Υποθέσεων της Πρεσβείας των Η.Π.Α. στην Αθήνα που αφορά τη συνέχιση του προγράμματος ανταλλαγής μαθητών/τριών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης “Future Leaders Exchange Program” (FLEX) για το έτος 2025-2026.

Πρόσκληση συμμετοχής στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ανταλλαγής Future Leaders Exchange Program

Βραδιά αστροπαρατήρησης στη Νάξο

Από το Γραφείο Τύπου του Δήμου Νάξου και Μικρών Κυκλάδων:

Ο Δήμος Νάξου και Μικρών Κυκλάδων σε συνεργασία με την Ελληνική Ερασιτεχνική Αστρονομική Ένωση οργανώνουν βραδιά αστροπαρατήρησης, το Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου, στις 20:00 στο προαύλιο του 2 ου Γυμνασίου Νάξου. Στο πλαίσιο της εκδήλωσης οι συμμετέχοντες θα ενημερωθούν για την ερασιτεχνική αστρονομία και την παρατήρηση αστρονομικών αντικειμένων μέσα από μια εισαγωγική παρουσίαση, με τίτλο «Το ηλιακό σύστημα και ο Κόσμος έξω από αυτό». Θα ακολουθήσει επίδειξη των τηλεσκοπίων και ουρανογραφία, παρουσίαση δηλαδή αστρονομικών αντικειμένων με τηλεσκόπια και ξενάγηση στους αστερισμούς. Μερικά από τα αντικείμενα που θα παρατηρηθούν είναι η Σελήνη, ο Κρόνος και άλλα αντικείμενα βαθέως ουρανού (διπλά άστρα, σμήνη κτλ). Η είσοδος στη δράση είναι ελεύθερη για το κοινό (παιδιά και ενήλικες).

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2024
2ο Γυμνάσιο |Ώρα 20:00

20.00 – 21.00 : Παρουσίαση: Το ηλιακό σύστημα και ο Κόσμος έξω από αυτό
21.00 – 24.00: Ουρανογραφία – Παρατήρηση αστρονομικών αντικειμένων με τηλεσκόπια.

AFISA ASTROBRADIA

Τέλεση αγιασμού στο σχολείο μας

Την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024 στις 9:30 π.μ. πραγματοποιήθηκε ο αγιασμός στο σχολείο μας χοροστατούντος του Μητροπολίτη Παροναξίας κ. Καλλίνικου και παρουσία του Δημάρχου Νάξου και Μικρών Κυκλάδων, κ. Λιανού, του αντιδημάρχου κ. Μαυρομμάτη και των κυρίων Γρυλλάκη, Φουτάκογλου και Φραγκίσκου. Η κ. Βλησίδου, υποδιευθύντρια του σχολείου μας, εκπροσωπώντας τη Διευθύντρια και τον Σύλλογο Διδασκόντων/-ουσών, καλωσόρισε όλους/-ες τους/τις παρευρισκόμενους/-ες κι ευχήθηκε καλή σχολική χρονιά. Τόνισε, απευθυνόμενη στα παιδιά, ότι θα είμαστε δίπλα τους, συμπαραστάτες κι αρωγοί στη μάθησή τους, αλλά και διευκολυντές και σύμβουλοι στην εφηβεία τους. Στους/στις  εκπαιδευτικούς ευχήθηκε δύναμη στο δύσκολο, αλλά κοινωφελές έργο τους, ενώ στους γονείς και κηδεμόνες υπογράμμισε ότι το σχολείο μας είναι πάντα ανοιχτό στην επικοινωνία και τη συνεργασία μαζί τους προς όφελος των παιδιών. Τέλος, η κ. Βλησίδου διατύπωσε την ευχή ο Δήμος να συνεχίσει να στηρίζει την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου μας, με τελικό στάδιο αυτής της προσπάθειας την οικοδόμηση ενός σύγχρονου σχολικού οικοδομήματος. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων που έφερε γλυκά και κέρασε όλον τον κόσμο που παραβρέθηκε στον αγιασμό. Οι φωτογραφίες που ακολουθούν είναι του συναδέλφου Χημικού κ. Ν. Νανούρη.

6 5

Μηνύματα του Υπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού για την έναρξη της σχολικής χρονιάς

Τα ακόλουθα μηνύματα του κ. Κυριάκου Πιερρακάκη απευθύνονται σε μαθητές/τριες, εκπαιδευτικούς και γονείς/κηδεμόνες.

ΕΞΕ – 102797 – ΜΉΝΥΜΑ ΥΠΟΥΡΓΟΥ_ΕΝΑΡΞΗ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ 2024_25

ΕΞΕ – 102800 – ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Ενημέρωση για τον Αγιασμό του σχολείου μας

Σας ενημερώνουμε πως ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2024-25 θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11Σεπτεμβρίου στις 09:30 π.μ. στον αύλειο χώρο του σχολείου μας. Ευχόμαστε σε μαθητές και μαθήτριες, γονείς και κηδεμόνες, καθώς και σε συναδέλφους εκπαιδευτικούς καλή σχολική χρονιά, με υγεία και δύναμη.

kali xronia 2 700x375 1