Εγγραφές σχολικού έτους 2020-21

Επισημαίνουμε στους γονείς και κηδεμονές των μαθητών που ενδιαφέρονται να φοιτήσουν στα ΕΠΑΛ ή φοιτούν ήδη σε ΕΠΑΛ, ότι για το σχολικό έτος 2019-2020 πρέπει να υποβάλλουν ηλεκτρονική δήλωση προτίμησης για τα ΕΠΑΛ μέσω της εφαρμογής e-epal στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://e-eggrafes.minedu.gov.gr από την Παρασκευή, 18-06-2020 έως και την Πέμπτη 02-06-2020.

Πιο συγκεκριμένα, ηλεκτρονική δήλωση προτίμησης πρέπει να υποβάλλουν οι γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών οι οποίοι:

• απολύθηκαν από το Γυμνάσιο και επιθυμούν να εγγραφούν στην Α΄ τάξη ΕΠΑΛ
  • προήχθησαν από την Α΄τάξη ΕΠΑΛ και πρέπει να ανανεώσουν την εγγραφή τους για τη Β΄τάξη ΕΠΑΛ και να επιλέξουν τομέα
  • προήχθησαν από την Β΄τάξη ΕΠΑΛ και πρέπει να ανανεώσουν την εγγραφή τους για τη Γ΄τάξη ΕΠΑΛ και να επιλέξουν ειδικότητα του τομέα τους
  • προήχθησαν από την Α΄ τάξη του Γενικού Λυκείου και θέλουν να μετεγγραφούν στη Β΄ τάξη ΕΠΑΛ ή φοιτούν σε ΕΠΑΛ και θέλουν να μετεγγραφούν σε άλλο ΕΠΑΛ.
  • απολύθηκαν από τη Γ΄ τάξη ΕΠΑΛ και θέλουν να εγγραφούν εκ νέου στη Γ΄ τάξη ΕΠΑΛ για την απόκτηση πτυχίου διαφορετικής ειδικότητας του τομέα, στον οποίο φοιτούσαν (οι μαθητές αυτοί θα παρακολουθούν μόνο μαθήματα ειδικότητας).
  • απολύθηκαν από τη Γ΄ τάξη ΕΠΑΛ και θέλουν να εγγραφούν εκ νέου στη Β΄ τάξη ΕΠΑΛ για την απόκτηση πτυχίου διαφορετικού τομέα (οι μαθητές αυτοί θα παρακολουθούν μόνο μαθήματα ειδικότητας). .

Όσοι γονείς ή κηδεμόνες δεν μπορούν να ολοκληρώσουν μόνοι τους την ηλεκτρονική διαδικασία εγγραφής/επανεγγραφής/μετεγγραφής, μπορούν να προσέρχονται καθημερινά στο Σχολείο μας από τις 8:30 π.μ. έως τις 13:30 μ.μ. (με τους κωδικούς στο TAXISNET). Λόγω της ανάγκης να αντιμετωπιστούν οι άμεσοι κίνδυνοι από τη διάδοση του νέου κορωνοϊού COVID-19, η είσοδος των γονέων/κηδεμόνων στο χώρο του σχολείου θα γίνεται μόνο με χρήση μάσκας.

Οι γονείς ή κηδεμόνες καλό είναι να έχουν μαζί τους και τα απαραίτητα δικαιολογητικά, που είναι:

Α΄ τάξη

• αίτηση εγγραφής (δίνεται από το σχολείο)
  • πρωτότυπο απολυτήριο γυμνασίου (αποστέλλεται υπηρεσιακά από το Γυμνάσιο, εάν ο μαθητής είχε δηλώσει ότι θέλει να συνεχίσει τις σπουδές του στο 2ο ΕΠΑΛ)
  • υπεύθυνη δήλωση κηδεμονίας (δίνεται από το σχολείο)
  • πιστοποιητικό γέννησης
  • τέσσερις (4) φωτογραφίες
  • ατομικό δελτίο υγείας μαθητή (δίνεται από το σχολείο για να συμπληρωθεί από γιατρό)

Β΄ τάξη

• αίτηση εγγραφής – επιλογής τομεά (δίνεται από το σχολείο)
  • υπεύθυνη δήλωση κηδεμονίας (δίνεται από το σχολείο)

Επιπλέον, για τους μαθητές που επιθυμούν να μετεγγραφούν στο σχολείο μας:

• αίτηση για μετεγγραφή στο σχολείο μας (δίνεται από το σχολείο μας)
  • υπηρεσιακό σημείωμα μετεγγραφής από το σχολείο που φοιτά ήδη ο μαθητής
  • πιστοποιητικό γέννησης
  • τέσσερις (4) φωτογραφίες

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη λειτουργία του σχολείου κάντε κλικ εδώ.