Διδακτική επίσκεψη του τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος

Στις 2 Απριλίου 2019 ο Τομέας Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος του σχολείου μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στις επιχειρήσεις: «Θερμοκήπια Παπαγεωργίου», «Πτηνοτροφική Αθανασίου» και «Κτήμα Χαλίλη».

Στο θερμοκήπιο οι μαθητές είχαν την ευκαρία να παρατηρήσουν μεγάλη ποικιλία φυτών που έχουν ζήτηση αυτή την εποχή και τις φροντίδες που τους παρέχονται. Στη συνέχεια παρακολούθησαν στο πτηνοτροφείο τα πρώτα στάδια εκτροφής ορνίθων, τις απαιτήσεις τους σε ζωοτροφές και φάρμακα καθώς και την προετοιμασία των ζωοτροφών. Τέλος, ενημερώθηκαν στο Κτήμα Χαλίλη για τον αγροτουρισμό και τις προοπτικές που ανοίγονται στην περιοχή μας.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές Ζερβουδάκη Αναστασία, Θάνου Μαρία, Κάλφα Σουλτάνα και Ξάφη Βασιλική. Μαθητές και καθηγητές εκφράζουν θερμές ευχαριστίες προς τους ιδιοκτήτες όλων των επιχειρήσεων.