Διαγωνισμός “BEST IN ENGLISH”

Μια διαφορετική εμπειρία για τους μαθητές/τριες μας ήταν χθες, 30 Νοεμβρίου 2018, η συμμετοχή τους στον online διαγωνισμό Αγγλικής γλώσσας “BEST IN ENGLISH” από το “Institute for Competencies Development ” και το πρακτορείο “Czech-us student agency” με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας, Νεολαίας και Αθλητισμού της Τσεχικής Δημοκρατίας για μαθητές/τριες Δ.Ε της χώρας που δεν έχουν σαν μητρική γλώσσα την Αγγλική. Έλαβαν μέρος μαθητές και μαθήτριες των Β και Γ τάξεων από όλους τους τομείς και τις ειδικότητες του σχολείου μας, οι οποίοι διαγωνίστηκαν στην ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΓΡΑΠΤΟΥ ΛΟΓΟΥ (reading), ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ(Grammar) και ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ(Listening). Ο σκοπός του διαγωνισμού που διεξάγεται κυρίως εντός των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι να παρακινήσει τους μαθητές να διευρύνουν τις γνώσεις τους πάνω στην Αγγλική γλώσσα αλλά και να συγκρίνουν τις γλωσσικές τους επιδόσεις στην ξένη γλώσσα με αυτές μαθητών από άλλα σχολεία της χώρας τους αλλά και της Ευρώπης.

Υπεύθυνες για το διαγωνισμό ήταν οι καθηγήτριες αγγλικών του σχολείου μας Ουρανία Καλογιαννίδου και Ευτυχία Παπαδοπούλου, οι οποίες ευχαριστούν θερμά όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους και την άψογη συμπεριφορά τους. Επίσης, ευχαριστούν ιδιαίτερα τις καθηγήτριες Αριστέα Μπασιακούρα (ΠΕ86) για την παραχώρηση εκ μέρους του Εργαστηριακού Κέντρου Καρδίτσας ενός εργαστηρίου πληροφορικής και όλη την τεχνική υποστήριξη και Ελένη Βράντζα (ΠΕ84) για τη βοήθειά της στην διεξαγωγή του διαγωνισμού.