»

Νοέ 02

Εορτασμός της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου

Μια διαφορετική γιορτή για το έπος του ΄40 έγινε φέτος στο σχολείο μας!! Με άλλη προσέγγιση θέλησαν να δουν τον εθνικό αγώνα κατά του άξονα οι μαθητές μας οργανώνοντας τη γιορτή τους πάνω σε επιθεωρησιακά δρώμενα, αστείες αφηγήσεις για τον τρόπο επιβίωσης στα δύσκολα χρόνια της κατοχής, σε παρωδίες τραγουδιών κατά την περίοδο του πολέμου !!! Το ηθικό δίδαγμα από την εμπνευσμένη εκδήλωση είναι πως… όταν δίνεται βήμα στα παιδιά, κάνουν θαύματα!!! Η διεύθυνση και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου ευχαριστούν τους μαθητές για τη σπουδαία εκδήλωση μνήμης και εύχονται να είναι η αρχή για μια πιο δημιουργική προσέγγιση του ιστορικού παρελθόντος, αλλά και το εφαλτήριο, ώστε να «ξεδιπλώσουν» τα ταλέντα τους στο μέλλον!!

Ευχαριστούμε τους μαθητές μας:

• Γιώργο Διακουμάκο
  • Καραγεώργου Ελισάβετ
  • Κοντοκώστα Αλίκη
  • Παπαθανασίου Ζωή
  • Πιλάτο ‘Αγγελο
  • Χουλιάρα Κωνσταντίνο
  • Βασιάκου Κωνσταντίνα
  • Καλλιώρα Κωνσταντίνο
  • Καραγιάννη Παρασκευή
  • Λουκά Βάσω
  • Πετσινού Γιάννα