»

Οκτ 23

Διοργάνωση Ημερίδας Erasmus+

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 29 Οκτωβρίου 2015 στην Αίθουσα Προβολών του σχολείου μας η προγραμματισμένη ημερίδα με θέμα «Το Ιταλικό Εκπαιδευτικό Σύστημα – Σύστημα Εσωτερικής και Εξωτερικής Αξιολόγησης» στα πλαίσια των δράσεων για την διάχυση των αποτελεσμάτων των προγραμμάτων Erasmus +. Οι αρχικές εισηγήσεις ήταν σχετικές με το ρόλο και την αξία των προγραμμάτων Erasmus + και τον κύκλο ζωής τους, ενώ στη συνέχεια οι ομιλητές προσέγγισαν ειδικά το Ιταλικό Εκπαιδευτικό Σύστημα, την ενότητα που αφορά στην αξιολόγηση μαθητών, εκπαιδευτικών και σχολικών μονάδων, καθώς και στην πιστοποίηση ISO σε σχολεία, όπως αυτή εφαρμόζεται στη γείτονα χώρα. Η ημερίδα ολοκληρώθηκε με αναφορά στην πολιτιστική διάσταση των προγραμμάτων Erasmus +.
Αξίζει να σημειωθεί ότι τα εδέσματα που προσφέρθηκαν στους συμμετέχοντες στην ημερίδα παρασκευάστηκαν από τους μαθητές του τμήματος Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών( Τομέας Γεωπονίας) στο Εργαστήριο Τεχνολογίας Τροφίμων του σχολείου και υπό την επίβλεψη της καθηγήτριάς τους, κ. Ζερβουδάκη Αναστασίας.

Η ημερίδα είχε  το ακόλουθο πρόγραμμα:

18:00-18:15  Προσέλευση –Χαιρετισμοί

18:15-18:30  “Ο ρόλος και η αξία των προγραμμάτων Erasmus+”
Λούκας Ηλίας, Σχολικός Σύμβουλος Οικονομολόγων

18:30-18:45  “Ο κύκλος ζωής ενός προγράμματος Erasmus+”
Πάσχου Αικατερίνη, Καθ. Πληρ/κης,
Υποδιευθύντρια 2ου ΕΠΑ.Λ. Καρδίτσας

18:45-19:00  “Το Ιταλικό Εκπαιδευτικό Σύστημα”
Τσίρας Αναστάσιος, Μηχανολόγος,
Διευθυντής 2ου ΕΠΑ.Λ. Καρδίτσας

19:00-19:15 Διάλλειμα – Καφές
19:15-19:30  “Tο σύστημα αξιολόγησης των μαθητών ”