Διδακτική επίσκεψη του τομέα Γεωπονίας στη Λάρισα

CIMG2179Ο τομέας Γεωπονίας και Διατροφής του σχολείου μας στα πλαίσια των διδακτικών επισκέψεων πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στις 20/10/2015 στο Οινοποιείο “ΚΑΡΥΠΙΔΗΣ” ‘όπου οι μαθητές ενημερώθηκαν για την διαδικασία οινοποίησης και ξεναγήθηκαν στους υπέροχους καινούργιους χώρους του οινοποιείου από την υπεύθυνη οινολόγο. Αργότερα πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στα θερμοκήπια “ΣΠΟΡΟΦΥΤΑ ΚΙΛΕΛΕΡ” Λάρισας, όπου οι υπεύθυνοι γεωπόνοι της επιχείρησης μας έδειξαν την γραμμή παραγωγής σποροφύτων, μας έγινε επίδειξη του τρόπου ποτίσματος και ψεκασμού των νεαρών σπορόφυτων, του τρόπου λειτουργίας του θερμοκηπίου και έπειτα ακολούθησε ξενάγηση στους χώρους της υπερσύγχρονης επιχείρησης.
Η διδακτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε με συνοδούς καθηγητές του τομέα Γεωπονίας τους κ.Κρανίτσα Απόστολο, Ξάφη Βασιλική και Ζερβουδάκη Αναστασία.

Δείτε το πρακτικό επιλογής ταξιδιωτικού γραφείο για τη μονοήμερη διδακτική επίσκεψη του σχολείου μας στη Λάρισα στις 20/10/2015 εδώ.