Αρχική » Τελετή Βράβευσης 9ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού «Η Εκπαίδευση και ο ξεριζωμός του ελληνισμού»

Τελετή Βράβευσης

Την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου στις 11.30 μ.μ. πραγματοποιήθηκε -διαδικτυακά- η τελετή απονομής των βραβείων του 9ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού με θέμα «Η Εκπαίδευση και ο Ξεριζωμός του Ελληνισμού»  που διοργάνωσαν το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης  του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων της Δ/νσης Υποστήριξης Προγραμμάτων και Εκπαίδευσης για την Αειφορία του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης ,τη σχολική χρονιά 2021-2022, συμμετείχαν με εικαστικές δημιουργίες, στον 9ο

Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό  «Η Εκπαίδευση και ο ξεριζωμός του ελληνισμού»

Δεκάδες σχολεία από όλη την Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια συμμετείχαν με εξαιρετικές δημιουργίες.

Με ταινίες μικρού μήκους, βίντεο, φωτοιστορίες, κόμικς, εικαστικές συνθέσεις οι μαθητές αναζήτησαν και αφηγήθηκαν με τον δικό τους τρόπο το δράμα του ξεριζωμού και της Μικρασιατικής Καταστροφής. Έργα που  συγκίνησαν βαθύτατα.

Στην τιμητική επιτροπή του Διαγωνισμού μετείχαν άνθρωποι των γραμμάτων και του πολιτισμού, πανεπιστημιακοί, στελέχη της εκπαίδευσης, όπως ο σκηνοθέτης Παντελής Βούλγαρης, η Άννα Βασιλειάδη, Πρόεδρος της Γυναικείας Λογοτεχνικής Συντροφιάς  κ.α.

Στόχοι του Διαγωνισμού αυτού είναι:

• Να γνωρίσουν οι μαθητές όλων των βαθμίδων την ιστορία της εκπαίδευσης
  • Να αναδείξουν την τοπική ιστορία
  • Να συμμετέχουν ενεργητικά στη διαδικασία της μάθησης
  • Να εμπλακούν εποικοδομητικά στη διαδικασία του project
  • Να μάθουν να αξιοποιούν πηγές και προφορικές μαρτυρίες και να τοποθετούνται κριτικά και γόνιμα ως προς αυτές.

Βραβεία

Τα θερμά μας συγχαρητήρια στους μαθητές και μαθήτριες που έλαβαν μέρος.

Μπορείτε να δείτε παρακάτω το βραβείο για τη συμμετοχή της Ε΄τάξης στον 9οΔιεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό

Λήψη αρχείου

Τα βραβευμένα έργα θα αναρτηθούν στη σχετική ιστοσελίδα της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης (www.i-create.gr)  και στην ιστοσελίδα του ΕΚΕΔΙΣΥ www.ekedisy.gr/mousio-proforikis-istorias/.

DSC06362  DSC06364

DSC06365  DSC06366