Αρχική » « Όλοι μαζί μπορούμε καλύτερα…»

« Όλοι μαζί μπορούμε καλύτερα…»

DSC06081     DSC06074 1

Μια βασική αρχή της Εκπ/σης είναι και η ανάπτυξη κοινωνικών σχέσεων, σχέσεων φιλίας -συνεργασίας και αλληλοβοήθειας και τελικά δεξιοτήτων επικοινωνίας κι αρμονικής συνύπαρξης.
Στα πλαίσια αυτά εντάσσονται και οι συμπράξεις σχολείων.
Έτσι  και οι μαθητές-μαθήτριες της Ε΄-ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας θα ανταλλάξουν ιδέες και πρακτικές με τους μαθητές-μαθήτριες της Ε΄-ΣΤ΄ τάξης του  2ου Δημ. Σχολείου “Βαρνάλειου”  Ν. Αγχιάλου  ,θα εκπονήσουν συνεργατικές εργασίες είτε δια ζώσης είτε εξ΄ αποστάσεως και θα ανταλλάξουν επισκέψεις.
Η ιδέα της σύμπραξης αποτελεί άριστο παράδειγμα βιωματικής μάθησης καθώς οι μαθητές αποκτούν βασικές ικανότητες και δεξιότητες που είναι απαραίτητες για την προσωπική ανάπτυξη και την ενεργό συμμετοχή τους στα κοινά.
Σύνθημά μας: « Όλοι μαζί μπορούμε καλύτερα…»

Την Τρίτη 15/11 μέσω Μουσικοκινητικού  Δρώμενου  και  λόγου( θα παρουσιάσουν οι μαθητές της Ε΄-ΣΤ΄τάξης του σχολείου μας) υποδεχόμαστε τους συμμαθητές μας του  2ου Δημ. Σχολείου “Βαρνάλειου”  Ν. Αγχιάλου
τρώγοντας όλοι μαζί ένα υγιεινό πρωινό…

DSC06071  DSC06073