Αρχική » Οδηγίες για εγγραφή μαθητών/τριών στην εισαγωγική τάξη των Π.Σ. και ΠΕΙ.Σ. για το σχολικό έτος 2022-23

Εγγραφή μαθητών/τριών στα Πειραματικά Σχολεία 2022-23

Σας ενημερώνουμε ότι:

Στα Πειραματικά  Δημοτικά Σχολεία

οι  γονείς/κηδεμόνες των επιτυχόντων/ουσών μαθητών/τριών έχουν τη δυνατότητα να ανακαλέσουν για σοβαρούς λόγους την αποδοχή της εγγραφής στο σχολείο επιτυχίας, την οποία είχαν δηλώσει υπεύθυνα στην αίτηση που κατέθεσαν για εισαγωγή σε Πειραματικό Σχολείο. Στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει και οι δυο γονείς ή κηδεμόνες να αποστείλουν το αργότερο μέχρι την Παρασκευή 27/5/2022 Υπεύθυνη Δήλωση μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr), στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου ή να την καταθέσουν αυτοπροσώπως στο σχολείο ενδιαφέροντος.
Στην Υπεύθυνη Δήλωση θα δηλώνουν ότι ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΟΥ/ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ/ΗΣ ΜΑΘΗΤΗ/ΤΡΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ, σύμφωνα με τους Πίνακες Επιτυχόντων και Επιλαχόντων που κυρώθηκαν από τα ΕΠ.Ε.Σ. των ΠΕΙ.Σ και έχουν αναρτηθεί
στην ιστοσελίδα του σχολείου έπειτα από την κλήρωση που διεξήχθη την 6η Μαΐου 2022.
Οι γονείς/κηδεμόνες των επιλαχόντων/ουσών μαθητών/τριών ενημερώνονται άμεσα από τον/την Διευθυντή/ντρια του σχολείου μόλις προκύψει κενή θέση και τους ζητείται εντός δύο ημερών από τη στιγμή της ειδοποίησης και το αργότερο μέχρι την Τρίτη 31/5/2022 να υποβάλλουν την Υπεύθυνη Δήλωση Αποδοχής της εγγραφής του/της μαθητή/τριας στην οικεία σχολική μονάδα διαφορετικά, αυτή θεωρείται αρνητική και ο/η Διευθυντής/ντρια προχωρά στον επόμενο επιλαχόντα.
Ακολούθως, μετά τις τυχόν αποχωρήσεις και αντικαταστάσεις με επιλαχόντες, οι Διευθυντές/ντριες ενημερώνουν την πλατφόρμα των αιτήσεων και καταρτίζουν τον τελικό πίνακα εισακτέων.
Η εν λόγω Υπεύθυνη Δήλωση πρέπει να αποσταλεί:
i.στο σχολείο που δεν επιθυμούν να φοιτήσουν στις περιπτώσεις που: iα) οι
μαθητές/τριες κληρώθηκαν σε Πειραματικό Γυμνάσιο και είναι ταυτόχρονα επιτυχόντες
σε Πρότυπο Γυμνάσιο και iβ) οι μαθητές/τριες φοιτούν σε Πειραματικό Δημοτικό
συνδεδεμένο με Πειραματικό Γυμνάσιο, στο οποίο εγγράφονται αυτοδίκαια, αλλά είναι
επιτυχόντες σε Πρότυπο Γυμνάσιο.
ii.στο σχολείο επιτυχίας τους σε όλες τις άλλες περιπτώσεις.

Διευκρίνηση
Έντυπα  των Υπεύθυνων Δηλώσεων  σας έχουν σταλεί μέσω email.

Επισημαίνεται ότι αναφορικά με την ηλεκτρονική εφαρμογή e-εγγραφές του Υ.ΠΑΙ.Θ.:
α. Η εφαρμογή του ΙΕΠ ενημερώνει την εφαρμογή e-εγγραφές βάσει των
διαδικασιών που έχουν καθοριστεί
β. Οι Διευθυντές/ντριες των σχολικών μονάδων ενημερώνουν τους γονείς/κηδεμόνες
ότι είναι υποχρεωτική η υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές παρά την ήδη γνωστοποιημένη εισαγωγή τους στα ΠΕΙ.Σ. ή Π.Σ..

Για τις λεπτομέρειες της διαδικασίας και τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουν οι γονείς
καθώς και την ημερομηνία έναρξης της εφαρμογής e-eggrafes του Υ.ΠΑΙ.Θ. θα ενημερωθείτε
με νεότερη εγκύκλιο.