Αρχική » Μέτρα που ισχύουν για την ασφαλή επιστροφή των μαθητών /τριών μετά τις διακοπές του Πάσχα.

c1Υπενθυμίζεται, ότι μετά τις διακοπές του Πάσχα οι μαθητές και οι μαθήτριες θα εισέρχονται στα σχολεία χωρίς self test, αλλά θα διατηρηθεί το μέτρο της συστηματικής χρήσης μάσκας.

Οι γονείς σύμφωνα με τους ειδικούς καλούνται να ελέγχουν τα παιδιά τους όταν υπάρχει σύμπτωμα λοίμωξης και να μην τα στέλνουν στο σχολείο ή σε δραστηριότητες. Δεν υποχρεούνται παράλληλα να επισκέπτονται την ηλεκτρονική πλατφόρμα edupass.gov.gr για την δήλωση τακτικών εβδομαδιαίων ελέγχων-παρα μόνο στην περίπτωση που είναι στενές επαφές με επιβεβαιωμένα κρούσμα εντός ή εκτός σχολικού πλαισίου και πρέπει να δηλώσουν το αποτέλεσμα του προληπτικού διαγνωστικού ελέγχου.

Ο έλεγχος για COVID στα σχολεία θα επικεντρώνεται πια στα άτομα με συμπτώματα.
Στην περίπτωση που ένα παιδί διαγνωστεί με κορωνοϊό, θα εφαρμόζεται άμεσα έλεγχος σε όλους τους συμμαθητές με δύο αυτοδιαγνωστικά τεστ στην πρώτη και την τέταρτη μέρα μετά τη διάγνωση του κρούσματος.

Το παιδί θα επιστρέφει στο σχολείο μετά την πάροδο τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού.