Αρχική » Εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου

Εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου

DSC02784 DSC02790 DSC02794

DSC02793DSC02791

Πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία εκδηλώσεις για την 28η Οκτωβρίου.

Οι μαθητές μας μέσα από τη συμμετοχή τους στις εορταστικές εκδηλώσεις, βίωσαν το ένδοξο ιστορικό παρελθόν μας και  ενστερνίστηκαν τα μηνύματα για το παρόν και το μέλλον που τους ανήκει.

(…….Η 28η Οκτωβρίου σηματοδοτεί την απαρχή του «Έπους του Σαράντα», μίας ένδοξης ιστορικής περιόδου αντίστασης των Ελλήνων στα ολοκληρωτικά καθεστώτα, στο φασισμό και το ναζισμό. Μιας ιστορικής περιόδου στρατιωτικών θριάμβων και θυσιών, σθεναρής άρνησης του ελληνικού λαού να υποταχθεί στις δυνάμεις της βίας.

Ήταν ένας μεγαλειώδης αγώνας που ακόμη εμπνέει, που καθοδηγεί ως σήμερα και προκαλεί δέος και σεβασμό για τους προγόνους μας και τα ιδανικά που υπερασπίστηκαν μέχρι θανάτου, ώστε να απολαμβάνουμε εμείς την ελευθερία μας σε ένα σύγχρονο, ευρωπαϊκό Κράτος Δικαίου, σε μία Ελλάδα με εμπιστοσύνη στις δυνάμεις της, αισιόδοξη και υπερήφανη….)

Απόσπασμα από το μήνυμα της υπουργού παιδείας και θρησκευμάτων για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.

Ζήτω η Ελλάδα!

Η παιδεία μας πάντοτε αποτέλεσε και θα αποτελεί μία ελπίδα ότι η επόμενη γενιά θα δημιουργήσει ένα καλύτερο κόσμο από ότι η προηγούμενη, καλλιεργώντας αξίες ανθρωπισμού και διδάσκοντας αδιάλειπτα το παρελθόν, για ένα καλύτερο μέλλον.