“Είμαι εδώ για ένα πρωτάκι”

Δεκ 20236

Την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου  επίσημα πλέον πραγματοποιήθηκε ο θεσμός της υιοθεσίας από τα κορίτσια της Στ ‘ τάξης με συμβόλαιο  απέναντι στα παιδιά της Α’ τάξης .

Η δράση « Είμαι  εδώ για ένα πρωτάκι» ήταν συγκινητική και πολύ επιτυχημένη! Οι υπογραφές μπήκαν και μια νέα σχέση  ξεκίνησε! Η σύσφιξη της σχέσης θα αποδώσει καρπούς  μέσα από δράσεις  όπως ζωγραφική, μουσική  τραγούδι , χορό, παιχνίδι ανά μήνα.

Δεν είναι «υποχρέωση», ούτε «βάρος», είναι η αίσθηση ότι νοιάζομαι για κάποιον αν θυμηθώ ή μου το ζητήσουν, ρίχνω μια ματιά στα μικρά αυτά ανθρωπάκια που ξεκινούν με τις ίδιες ανησυχίες  και άγχη. Ο τρυφερός τρόπος που τα μεγάλα αγκαλιάζουν τα μικρά κι ο κύκλος κλείνει με μια ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΗ που όλοι έχουμε ανάγκη, ακόμα κι αν δεν το ξέρουμε ή τολμάμε να το πούμε .Καλή μας αρχή!

Τα σχόλια είναι κλειστά.

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΠΑΤΩΝ

Φωτογραφίες από τους χώρους του σχολείου μας

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου

Σαν σήμερα

21/10/1918: Πραγματοποιείται το πρώτο εργατικό συνέδριο στην Ελλάδα, στο φουαγιέ του «Βασιλικού Θεάτρου» στην Αθήνα.