Ολοκλήρωση γιορτής “Τα Παιδία Παίζει”

17 Ιουνίου 2022 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΗΤΕΙΑΣ

FB IMG 1655444867532

Την #Τετάρτη_15_Ιουνίου_2022 πραγματοποιήθηκε με τεράστια επιτυχία το 7ο Παιδικό Φεστιβάλ Δημιουργίας και Δράσης «#Τα_Παιδία_Παίζει» που διοργάνωσε  το #2ο_Δημοτικό_Σχολείο_Σητείας, σε συνεργασία με τον #Συλλόγο_Γονέων_και_Κηδεμόνων του σχολείου μας. Η αυλή του σχολείου γέμισε με πάρα πολλά παιδιά όλων των ηλικιών,από όλα τα σχολεία της πόλης μας και πέρασαν ένα αξέχαστο απόγευμα γεμάτο παιχνίδι, ξεγνοιασιά ,μουσική ,χορό, χαμόγελα.

«#Τα_Παιδία_Παίζει» είναι μία γιορτή-θεσμός, που ξεκίνησε πριν 9 χρόνια από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, με πρόεδρο τον Kyriakos Papaioannou  ο οποίος το διοργάνωσε τρεις φορές. Έκτοτε η σκυτάλη δόθηκε σε μένα που είχα την τιμή να το διοργανώσω τρεις φορές ως πρόεδρος Γονέων και Κηδεμόνων και φέτος στο #7ο_Παιδία_Παίζει, μετά από 2 χρόνια παύσης λόγω covid-19,  με διευθυντή τον Kostis Pathiakis  και μένα υποδιευθύντρια ήταν η τέταρτη και η πιο ολοκληρωμένη  οργάνωση μια που συμμετείχε σύσσωμη η σχολική μας κοινότητα εκπαιδευτικοί-σύλλογος γονέων & κηδεμόνων-γονείς- παιδιά. Η εκδήλωση είναι αφιερωμένη στα παιδιά και στοχεύει σε μια πολιτιστική παρέμβαση, με το σχεδιασμό και την υλοποίηση εκπαιδευτικών, ψυχαγωγικών  και δημιουργικών δράσεων, που αναβαθμίζουν την αισθητική καλλιέργεια των παιδιών. Ο σκοπός του Φεστιβάλ στηρίζεται σε τρεις άξονες:
• Παροχή ποιοτικής ψυχαγωγίας
• Ευαισθητοποίηση σε θέματα πολιτιστικής παιδείας.
• Ενίσχυση και έκφραση της εθελοντικής δράσης ατόμων και φορέων με αποδέκτες τα παιδιά.
Η εκδήλωση αυτή στηρίζεται αποκλειστικά στην εθελοντική και αφιλοκερδή προσφορά φορέων, συλλόγων και επαγγελματιών της  περιοχής μας, οι οποίοι αγκαλιάζουν εδώ και πολλά χρόνια τις εκδηλώσεις του σχολείου μας, χωρίς τη βοήθεια των οποίων  δεν θα είχαμε αυτό το καταπληκτικό αποτέλεσμα. Ήταν πολύ συγκινητική η άμεση ανταπόκρισή όλων και η θέλησή τους να προσφέρουν αξέχαστες στιγμές χαράς  στα παιδιά  και  είμαστε ευγνώμονες γι’ αυτό.
Ένα τεράστιο ευχαριστώ στους:
• Makis Arakliotis  -Μουσική_επιμέλεια
• Πυροσβεστικό κλιμάκιο Σητείας  –Παιχνίδια νερού
• ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΙΚΟΣ ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΗΤΕΙΑΣ(Φ.ΟΡ.Σ.Σ.)  – τοίχος αναρρίχησης
• Συντονιστής Γεωπάρκου Σητείας  –  «Ο Μαγικός Κόσμος των Σπηλαίων
• ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΣΗΤΕΙΑΣ (Ν.Ο.Σ.) nositias.gr  -“Παιχνίδι Προσομοίωσης” εκμάθησης S.U.P. Και”Παιχνίδια Ισορροπίας- ” “Ναυτικά Κομποδεσίματα”
• Πρόγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας / Self-Help Promotion Program  -“Ξύλινα Παιχνίδια του Κόσμου
• Εθελοντες προστασίας θαλάσσιας χελώνας καρέτα καρέτα Σητείας  – ευαισθητοποιήση για την προστασια της θαλασσιας χελωνας με Παιχνίδια επιτραπέζια, ζωγραφική και δημιουργίες με το Παιχνιδοζυμαράκι
• την ψηφιδογράφο  Ισμήνη Γαλανοπούλου – “Το χρονικό μιας αρχαιολογικής ανασκαφής” και “Ψηφίδων_Τέχνη”
• Πολιτιστικό Αργαστήρι Σητείας Δίκτυννα της Ευαγγελία Βεζυράκη- Η “Τέχνη του Πηλού κατά τη Μινωική περίοδο”-
• ΚΕΝΤΡΟ σχολικής  μελέτης Koukouvagia Sitia   – Μια νερόμπομπα ένας ταξιδιώτης και πολλές προκλήσεις. Ταξίδι στην #Οδύσσεια
• παιδική  Σχολή Παραδοσιακών Χορών Ευαγγελία Βεζυρακη   Giorgos Lentaris   “Παραδοσιακοί Χοροί  Κρήτης
• Σχολή Χορού  #Baila  #Zumba_kids  με τον Ματθαίος Μαρκάκης  – ομαδικές χορογραφίες #Zumba
• Εθελοντές Δότες Μυελου των Οστών Σητείας – Γίνομαι Εθελοντής Δότης Μυελού των Οστών
Ειδικό Σχολείο Σητείας  – Έκθεση #bazaar προς πώληση με δημιουργίες των παιδιων και των δασκάλων τους
• Chrisi Iliahtida  Δημιουργίες με ξύλινες χάντρες  :
• Ermioni Tzavolaki – facepainting:
•Eisa Eleni Giourga -“Χορεύω για εμένα”
• Bill Siafakas  – Θεοδώρα Τσιαντή-Παιχνίδι Κρυμμένου Θησαυρού επαυξημένης πραγματικότητας με τη βοήθεια της εφαρμογης Actionbound
• Manolis Dimitra Kounelakis  , Παθιάκη Χρυσούλα Dimitris Garefalakis  ,Ελευθεράκη Πόπη- παιχνίδια
• Εκπαιδευτικούς του σχολείου μας που συμμετείχαν σε όλες τις δράσεις
• Γονείς που βοήθησαν
• ΕΔΕΑΚ ( Εθελοντές Διασώστες Εκτάκτων αναγκών)  – Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός – Hellenic Red Cross  Ερυθρός Σταυρός –  –υγειονομικη καλυψη
• Mixalis Vasarmidhs  ,  Manos Xristakis Maria Panagiotaki -καραόκε πάρτι
• Dimitris Pathiakis MitatoFilms
• Liz Drummond  Derek Boyd
Τους χορηγούς:
• Μονή Τοπλού
• Ανακύκλωση Κρήτης
• Super Market Χαλκιαδάκης
• Itanos Hotel
• 4beauty
• Athina Petouli
• #ARIAN MARKET-SOYVENIRS Gogo Klimatsouda
• Δήμος Σητείας-ΔΟΚΑΣ
Ευχαριστούμε όλο τον κόσμο  που μας τίμησε με την παρουσία του και έδωσε πνοή στην εκδήλωση με το κέφι, το χαμόγελο, τη θετική του ενέργεια. Είχαμε όλοι ανάγκη να περάσουμε όμορφα  μετά από μια πολύ δύσκολη περίοδο περιορισμών και απαγορεύσεων.
Ευχαριστούμε και την κ. Μαρία Πρατσίνη τη
Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ70-Λασιθίου
ΠΕ.Κ.Ε.Σ ΚΡΗΤΗΣ για την τιμή που μας έκανε να παραστεί στην εκδήλωση.
Το Παιδικό Φεστιβάλ είναι μία εκδήλωση χαράς και αισιοδοξίας: Να δώσουμε στα παιδιά την ελπίδα ότι μπορούν να φτιάξουν έναν καλύτερο κόσμο !!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ .