Χριστουγενιάτικα μπισκότα

• 2 1/2 κούπας αλεύρι για όλες τις χρήσεις
  • 1/2 κουταλάκι αλάτι

Πως το κάνουμε:

1. Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 170 βαθμούς.
  2. Ανακατεύουμε το βούτυρο με το κριμ τσιζ μέχρι να γίνει σαν κρέμα. Προσθέτουμε τη ζάχαρη και ανακατεύουμε καλά μέχρι να αφρατέψουν. Προσθέτουμε τον κρόκο, τη βανίλια και το ξύσμα λεμονιού και τα χτυπάμε. Προσθέτουμε σταδιακά το αλεύρι με το αλάτι στο κρεμώδες μείγμα.
  3. Φτιάχνουμε μακρόστενα κορδόνια με τη ζύμη και τα βάζουμε στον κορνέ.
  4. Σε ένα ταψί με αντικολλητικό χαρτί βγάζουμε τα μπισκότα από τον κορνέ και τα ψήνουμε για 12 – 15 λεπτά.

εργασία μαθητές Πολύδωρος & Γρηγόρης Στ1
πηγή:  www.sintagespareas.gr

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Τα Χριστούγεννα (σύνθετη λέξη της δημοτικής Χριστούγέννα) δηλώνουν την ετήσια χριστιανική εορτή της γέννησης του Χριστού και κατ’ επέκταση το σύνολο των εορτών από της Γεννήσεως μέχρι των Θεοφανίων («Γιορτές των Χριστουγέννων»). Τα Χριστούγεννα γιορτάζονται στις 25 Δεκεμβρίου.

Το χρονικό διάστημα που περικλείει τις γιορτές των Χριστουγέννων, Πρωτοχρονιάς και Θεοφανίων, ονομάζεται στη λαογραφία και Δωδεκαήμερο.

Φαγητά των Χριστουγέννων

Την περίοδο των Χριστουγέννων στην Ελλάδα προετοιμάζονται (και καταναλώνονται) ιδιαίτερα φαγητά και γλυκά, όπως η γαλοπούλα, το χριστόψωμο, η βασιλόπιτα, τα μελομακάρονα, οι κουραμπιέδες κλπ. που συμπληρώνουν το πατροπαράδοτο Χριστουγεννιάτικο τραπέζι

Έθιμα – Λαογραφία

Γενικά τα έθιμα στις «εορτές των Χριστουγέννων» προέρχονται από ένα συνδυασμό θρησκευτικών (χριστιανικών και πρότερων), και λαϊκών παραδόσεων που εορτάζονται κυρίως από τους χριστιανούς της Ευρώπης και Αμερικής αλλά και από άλλους λαούς μη χριστιανικούς (Κινέζοι, Ιάπωνες κλπ). Στην Ελλάδα συνδυάζονται διεθνή έθιμα όπως ο Άϊ Βασίλης και η υποδοχή του νέου έτους με ελληνικά έθιμα όπως το πρωτοχρονιάτικο ρόδι και ιστορίες με καλικάντζαρους. Κάθε χώρα έχει τα ιδιαίτερα Χριστουγεννιάτικα έθιμά της.

ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΙΧΑΛΗΣ & ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤ1

ΠΗΓΗ : http://el.wikipedia.org

ΕΘΙΜΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΣ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Ιταλία

Στην Ιταλία, παρ’ όλο που υπάρχει Άγιος Βασίλης, ο Babbo Natale, τα δώρα φέρνει η Befana, στις 6 Ιανουαρίου. Πολλοί λένε ότι πρόκειται για μια γριά γυναίκα που ζούσε τον καιρό των Τριών Μάγων, αλλά δεν μπόρεσε να φέρει δώρα στο Χριστό. Από τότε μοιράζει τα δώρα της στα παιδιά.

Γερμανία

Στην Γερμανία τα παιδιά φτιάχνουν τις χριστουγεννιάτικες λίστες τους με μικρές φωτογραφίες των δώρων που θέλουν και τις αφήνουν στο παράθυρο μαζί με λίγη ζάχαρη για τον Άγιο Βασίλη. Επίσης στη Γερμανία φυτρώνει ένα λουλούδι, το χριστουγεννιάτικο τριαντάφυλλο, που φυτρώνει ακόμα και πάνω στον πάγο.

Μεξικό

Στο Μεξικό, οι άνθρωποι βγαίνουν στους δρόμους και πάνε όλοι μαζί στην εκκλησία τραγουδώντας χριστουγεννιάτικα τραγούδια και κρατώντας καμπάνες και κεριά.

Βρετανία

Σε μερικές βρετανικές περιοχές το έθιμο του γλεντιού σε κήπους με μηλιές την παραμονή των Χριστουγέννων είναι μια παραλλαγή μιας ειδωλολατρικής τελετής. Αφού σκοτεινιάσει, οι αγρότες πηγαίνουν στα περιβόλια, σχηματίζουν παρέες γύρω από τα παλαιότερα δέντρα και πίνοντας μπύρα τραγουδούν τα κάλαντα. Πυροβολούν στα κλαριά για να διώξουν τα κακά πνεύματα, ενώ πριν από χρόνια άφηναν τριγύρω γλυκίσματα για να καλοπιάσουν τα πνεύματα και να εξασφαλίσουν καλή σοδειά.

ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΑΛΙΚΗ & ΜΑΡΙΑ ΣΤ1

πηγή : http://www.kindykids.gr