ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΩΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ

15 Νοεμβρίου 2011 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΗΤΕΙΑΣ

Ο Δήμος  Σητείας σε συνεργασία με την Ψυχολόγο –παιδαγωγό Δελημπαλταδάκη Σταυρούλα, διοργανώνει ανοικτές, δωρεάν, ενημερωτικές συναντήσεις με γονείς, κάθε Τετάρτη στο Πολύκεντρο Σητείας, ώρα 19:00 – 20:30. Έναρξη συναντήσεων: Τετάρτη 16 Νοέμβρη. Η είσοδος θα είναι ελεύθερη και θα ακολουθεί ανοιχτή συζήτηση στο τέλος της κάθε συνάντησης.

Θέματα που θα συζητηθούν φέτος, είναι:

• Το ζευγάρι σήμερα κι οι νέες μορφές οικογένειας
  • Αρμονική συνύπαρξη στην οικογένεια
  • Το υπεύθυνο παιδί: προσχολική ηλικία, σχολική, εφηβική
  • Ενθάρρυνση: κινητήριος δύναμη για τις σχέσεις μας και την προσωπική ανάπτυξη του ατόμου
  • Σχολική ζωή: Σχέση με εκπαιδευτικούς, τρόποι αποτελεσματικής μελέτης, επαγγελματικός προσανατολισμός
  • Εξαρτήσεις
  • Σεξουαλικότητα
  • Διαζύγιο, Πένθος, Απώλεια
  • Ψυχοσωματική υγεία: παράγοντες που την επηρεάζουν
  • Ο ρόλος του παππού και της γιαγιάς σήμερα
  • Φοβίες
  • Στρες
  • Κατάθλιψη

Οι παραπάνω θεματικές ενότητες είναι ενδεικτικές, καθώς θα αναπτυχθούν και θέματα που θα προκύψουν από το ενδιαφέρον και τις ανάγκες των συμμετεχόντων γονέων. Για περαιτέρω πληροφορίες, απευθυνθείτε στο τηλ: 6974115106 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση: delista74@gmail.com, καθώς και στο τηλέφωνο του δήμου 28433 40540 στην κ. Έλλη Κακουλίδη.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΕΓΙΝΕ ή ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΣ... .