ΣΗΤΕΙΑΚΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ 2011!!!

9 Φεβρουαρίου 2011 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΗΤΕΙΑΣ

Στις φετινές εκδηλώσεις της πόλης μας για το καρναβάλι το Σχολείο μας θα λάβει μέρος με θέμα την Ανακύκλωση.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές πρότειναν συνθήματα, ποιήματα και μαντινιάδες που καλούν τους συμπολίτες μας να ενισχύσουν το θεσμό της ανακύκλωσης στη Σητεία. Σας παρουσιάζουμε μερικά από αυτά:

-«ΚΟΥΤΑΚΙΑ, ΧΑΡΤΑΚΙΑ, ΓΥΑΛΙΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΑ / ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΤΑΜΕ ΣΤΑ ΜΠΛΕ ΤΑ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙΑ».

-«ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΜΑΖΕΨΤΕ / ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΤΕ».

-«ΚΡΥΟ, ΖΕΣΤΗ ή ΠΑΓΩΝΙΑ / ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΩΝΙΑ».

-«ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΕ ΚΙ ΕΣΥ / ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΖΩΗ».

-«ΚΑΝΤΕ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙΤΕ / ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙΤΕ;».

-«ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΟ».

-«Η ανακύκλωη είναι καλή για όλους τους ανθρώπους / φροντίζουμε λοιπόν μαζί τις πόλεις και τους τόπους».

-«Αν θες κι εσύ μαζί μ’ εμάς τη Γη να βοηθήσεις / πρέπει την ανακύκλωση πιστά να την τηρήσεις».

-«Η Γη εκπέμπει ΣΟΣ κι αν θες να βοηθήσεις / πρέπει την ανακύκλωση αμέσως να αρχίσεις».

-«Γυαλιά, χαρτιά και πλαστικά κουτάκια δεν πετάμε / αμέσως για ανακύκλωση πρέπει να τα πάμε».

-«Βάλε κι εσύ το χέρι σου να σώσεις τον πλανήτη / να γίνει η ανακύκλωση γνωστή σε κάθε σπίτι».

-«ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ / ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΙΔΙΑ».

-«ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΜΠΛΕ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΜΠΛΕ ΘΑΛΑΣΣΑ / ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΤΕ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΛΕ ΚΑΔΟΥΣ».

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΓΙΟΡΤΕΣ ,ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ & ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ,ΝΕΑ & ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ .