ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΗΜΕΡΑΣ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ- Τρίτη, 8 Φεβρουαρίου 2011

31 Ιανουαρίου 2011 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΗΤΕΙΑΣ

Το θέμα για το 2011 είναι «οι ψηφιακές ζωές μας» το οποίο περιστρέφεται γύρω από το μήνυμα της φετινής Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2011, «Το διαδίκτυο δεν είναι μόνο παιχνίδι. Προστάτευσε τον εαυτό σου. Σεβάσου τη ζωή των άλλων.».

Ο φετινός εορτασμός έχει ως στόχο να μεταδώσει μερικά μηνύματα – κλειδιά προς τους χρήστες του Διαδικτύου, μικρούς αλλά και μεγάλους:
Δεν μπορούμε να κρυβόμαστε πίσω από ένα avatar, ένα ψευδώνυμο ή ένα προφίλ. Κάτι τέτοιο δεν μας παρέχει ουδεμία ασπίδα ανωνυμίας ή προστασίας.

Οι πράξεις στην εικονική ζωή μας μπορεί να έχουν επιπτώσεις στην πραγματική ζωή.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ .