ΚΑΛΛΙΕΡΓΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΑΣ

Το Σχολείο μας -ως γνωστό- έχει και κήπο! Αυτόν τον κήπο λοιπόν έσκαψαν και φύτεψαν οι μαθητές με τη βοήθεια του Διευθυντή, κυρίου Γιώργου Λεβαντάκη.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΑ ΚΠΕ ΝΕΑΠΟΛΗΣ

Επίσκεψη στο ΚΠΕ (Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης) Νεάπολης.

Ασφαλές Διαδίκτυο;

Υπάρχει μια  ιστοσελίδα της Δράσης Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου υπό την αιγίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Στον ιστοχώρο αυτό θα βρείτε χρήσιμες πληροφορίες, ειδήσεις και συμβουλές σε σχέση με την ορθή και ασφαλή χρήση του Διαδικτύου από τους ανήλικους. Η διεύθυνση της ιστοσελίδας είναι : www.saferinternet.gr

ΞΕΝΑΓΗΣΗ: ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΗΜΕΡΑ (2010)

Το Σχολείο μας, το 2ο Δημοτικό Σχολείο, βρίσκεται στην πόλη της Σητείας (Καραολή & Δημητρίου, Τ.Κ. 72 300 τηλ.: 28430 29345, mail@2dim-siteias.las.sch.gr) και είναι 12/θέσιο. Φοιτούν σ’ αυτό 230 μαθητές. Ανήκει στα 800 Πιλοτικά Ολοήμερα Σχολεία. Άποψη του τοίχου στον κεντρικό διάδρομο. Το κουδούνι μας!!!

Ο ΕΓ-κεφαλικός ΦΟΡΟΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑ

Σε τεστ στην ιστορία μαθητής… έγραψε: «Οι υπόδουλοι Έλληνες πλήρωναν στους Τούρκους εγκεφαλικό φόρο για να μπορούν να ζήσουν».