Ευχαριστήρια Επιστολή της Περιφερειακής Διευθύντριας Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης προς την εκπαιδευτική κοινότητα της Στερεάς Ελλάδας

Αγαπητές συναδέλφισσες, αγαπητοί συνάδελφοι,

Εκπροσωπώντας την εκπαιδευτική κοινότητα της Στερεάς Ελλάδας αισθάνομαι την ανάγκη να επικοινωνήσω μαζί σας για να σας ευχαριστήσω και να σας εκφράσω τα θερμά μου συγχαρητήρια για τον θαυμαστό τρόπο που ανταποκριθήκατε στις πρωτόγνωρες  συνθήκες λειτουργίας των σχολείων μας.

Ιδιαίτερα θα ήθελα να συγχαρώ και να ευχαριστήσω τους/τις Δ/ντές/ντριες, Υποδ/ντές/ντριες και τις ομάδες υποστήριξης των σχολικών μας μονάδων, που σήκωσαν και σηκώνουν το μεγαλύτερο βάρος αυτής της προσπάθειας. Τον/την κάθε εκπαιδευτικό ξεχωριστά, που σε ελάχιστο χρόνο συγκροτήσατε εκατοντάδες κοινότητες μάθησης και αλληλοϋποστήριξης καλύπτοντας ένα ψηφιακό έλλειμμα δεκαετιών.

Πάντα πίστευα  στις δημιουργικές ικανότητες του Έλληνα και της Ελληνίδας  εκπαιδευτικού, στο μεράκι, την επιστημονική συγκρότηση και το αμέριστο ενδιαφέρον του για το δημόσιο σχολείο, παρά τις κατά καιρούς προσπάθειες απαξίωσης  που έβλεπαν και βλέπουν το φως της δημοσιότητας. Ποτέ όμως δεν περίμενα, γνωρίζοντας τις υπαρκτές  ελλείψεις και αδυναμίες σε πολλά επίπεδα, ότι μέσα σε δυο τρεις βδομάδες,  οι εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων με απίστευτη υπομονή και επιμονή, διακριτικά και αθόρυβα θα έκαναν τη δική τους «μεταρρύθμιση», «χτίζοντας» ουσιαστικά ένα άλλο σχολείο για τους μαθητές τους, ότι θα το γέμιζαν με απίστευτο εκπαιδευτικό υλικό και ιδέες, έχοντας ως αποκλειστικό γνώμονα την αίσθηση καθήκοντος του δασκάλου να διατηρήσει με κάθε τρόπο την εκπαιδευτική σχέση με τους μαθητές του. Κανένας μας, αγαπητοί/ές συνάδελφοι/ισσες, δεν γνωρίζει πώς θα εξελιχθεί όλη αυτή η αόρατη απειλή που μας περιβάλλει, αυτό όμως που μπορεί με σιγουριά να πει είναι ότι το τέλος αυτής της κρίσης θα έχει αφήσει έναν πλούτο εμπειρίας,  μια πολύτιμη παρακαταθήκη για την εκπαίδευση, και, σίγουρα, εκπαιδευτικούς με μεγαλύτερη αυτογνωσία και αυτοπεποίθηση.

Η Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης Στερεάς Ελλάδας, σε συνεργασία με όλες τις εκπαιδευτικές δομές  (Δ/νσεις Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης, ΠΕΚΕΣ, ΚΕΣΥ και ΚΠΕ), είμαστε σταθερά δίπλα σας και προσπαθούμε να δημιουργήσουμε όσο το δυνατό καλύτερες συνθήκες για την επιτυχία του έργου σας, το ίδιο σταθερά που προσπαθούμε να εξασφαλίσουμε και τις συνθήκες ισότιμης συμμετοχής κάθε μαθητή και μαθήτριάς μας στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους υπαλλήλους των Υπηρεσιών Εκπαίδευσης της Περιφέρειάς μας, καθώς και τους γονείς και τους μαθητές όλων των σχολικών μας μονάδων για τη συνεργασία, την κατανόηση και το αμέριστο ενδιαφέρον τους.

Για τις άγιες ημέρες του Πάσχα εύχομαι σε σας, στους μαθητές μας και στις οικογένειες όλων.

Χρόνια Πολλά με υγεία, ψυχική δύναμη και αντοχή. Καλή Ανάσταση!

Με εκτίμηση,

Δρ Ελένη Μπενιάτα,