Reduce – Reuse – Recycle: Η Ε΄ μαθαίνει για την κυκλική οικονομία

Στο πέμπτο κεφάλαιο του βιβλίου στο μάθημα των αγγλικών, η Ε΄ τάξη μαθαίνει για το περιβάλλον. Κουβεντιάζουμε για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το φυσικό περιβάλλον, τους τρόπους με τους οποίους το επηρεάζει ο άνθρωπος αλλά κια τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να βοηθήσουμε. Μαθαίνουμε σχετικό λεξιλόγιο και μέσα από βίντεο, κείμενα και δραστηριότητες προσπαθούμε να εισάγουμε την απαραίτητη οικολογική συνείδηση στους αυριανούς πολίτες. Φέτος λοιπόν αποφασίσαμε να ασχοληθούμε πιο διεξοδικά με την κυκλική οικονομία και τις συμπεριφορές που μπορούν να οδηγήσουν σε μια πιο βιώσιμη ανάπτυξη.

Αρχικά, εξοικειωθήκαμε με τα περίφημα τρία R: Reduce – Reuse – Recycle που αποτελούν τη βάση για μια πιο υπεύθυνη καταναλωτική συμπεριφορά που δε θα οδηγεί στην παραγωγή τεράστιων ποσοτήτων απορριμάτων που δημιουργούν μεγάλες απαιτήσεις διαχείρισης. Στην πορεία, όμως, μάθαμε ότι είναι στην πραγματικότητα πολλά περισσότερα αυτά που μπορούμε και επιβάλλεται να κάνουμε ως υπεύθυνοι πολίτες! Πολύτιμη σε αυτό ήταν η συμβολή της κας Στέλλας Κουλουζάκη, περιβαλλοντολόγου με ειδίκευση στην περιβαλλοντική εκπαίδευση, η οποία ανταποκρίθηκε με χαρά και αμεσότητα στην πρόσκλησή μας. Τη φιλοξενήσαμε διαδικτυακά την Παρασκευή 31 Μαρτίου και μας έμαθε πάρα πολλά για την κυκλική οικονομία, τη σωστή διαχείριση, την ανακύκλωση και πώς αυτή γίνεται σωστότερα. Μάθαμε όμως επίσης και πώς η ανακύκλωση πρέπει να είναι η τελευταία λύση, μια που είναι πολύ πιο ουσιαστικό να μειώσουμε τα σκουπίδια που προκαλεί οι λάθος καταναλωτικές συνήθειες. Κατά τη διάρκεια της παρουσίασής της αλλά και στο τέλος, τα παιδιά έθεσαν τα δικά τους ερωτήματα, έδωσαν παραδείγματα από καθημερινές τους συμπεριφορές και δεσμεύτηκαν να εφαρμόσουν τις χρήσιμες συμβουλές της.

IMG20230331113552 IMG20230331111308 IMG20230331110345

Σαν αποτέλεσμα αυτής της ενημερωτικής δράσης, προέκυψε ένας οργανωμένος σταθμός ανακύκλωσης στο σχολείο με όλα όσα συλλέγουμε για ανακύκλωση. Ταυτόχρονα, οι μαθητές της Ε΄ έκαναν ουσιαστική διάχυση της γνώσης δημιουργώντας μια ενημερωτική αφίσα και εκπαιδεύοντας τους υπόλοιπους και ειδικά τους μικρότερους στη σωστή ανακύκλωση.

FB IMG 1680689783793

Η δράση μας αυτή ελπίζουμε ότι θα αναβιώσει το ενδιαφέρον για ανακύκλωση αλλά και θα βοηθήσει στο να γίνεται αυτή σωστότερα και μόνο όταν είναι απαραίτητη.