Δημοσιευμένο στην κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Επαναλειτουργία Σχολείου τη Δευτέρα 10 Μαΐου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Ενόψει της δια ζώσης επαναλειτουργίας του σχολείου από τη Δευτέρα 10.05.2021, σας ενημερώνουμε για τα εξής:

Πέρα από τα μέτρα προστασίας από τον κορωνοϊό που ήδη εφαρμόζαμε (χρήση μάσκας, απολυμαντικού, τήρηση αποστάσεων, αερισμός αιθουσών), θα πρέπει οι μαθητές και οι μαθήτριες καθώς και οι εκπαιδευτικοί να πραγματοποιήσουν πριν την προσέλευση στο σχολείο διαγνωστικό έλεγχο νόσησης από τον κορωνοϊό COVID – 19. Πιο συγκεκριμένα και σύμφωνα με εγκύκλιο που στάλθηκε στο σχολείο ο διαγνωστικός έλεγχος νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19, μέσω δωρεάν αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας ελέγχου (self test) είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ για τους/τις μαθητές/τριες και τους/τις εκπαιδευτικούς. Σας κοινοποιούμε την παραπάνω εγκύκλιο όπου αναφέρονται με λεπτομέρειες η διαδικασία προμήθειας των self test, η διενέργειά τους, η δήλωση του αποτελέσματος στην ηλεκτρονική πλατφόρμα self-testing.gov.gr και τέλος η εκτύπωση της σχολικής κάρτας αρνητικού αποτελέσματος που θα πρέπει να φέρει ο/η μαθητής/μαθήτρια κατά την προσέλευσή του/της στο σχολείο. Σας παρακαλούμε για την τήρηση των παραπάνω ενεργειών και σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συνεργασία σας.