Αποκριάτικες δραστηριότητες 2023

Φέτος το καρναβάλι μας βρήκε επιτέλους πιο ελεύθερους από τα προηγούμενα χρόνια και στις γνωστές μας γωνιές και δράσεις. Μετά το πολύ διασκεδαστικό πάρτυ μασκέ του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, έφτασε η ώρα να ασχοληθούμε και στο σχολείο με αποκριάτικς δραστηριότητες. Κατά τη διάρκεια της βδομάδας, μέχρι την τελευταία Παρασκευή πριν την Καθαρά Δευτέρα που έγινε η ολοήμερη δράση, τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με διάφορα έθιμα του καρναβαλιού, τόσο παραδοσιακά ελληνικά όσο και άλλων χωρών. Άλλωστε, το καρναβάλι γιορτάζεται σχεδόν σε όλες τις χώρες του κόσμου με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!

Οι μαθητές της Ά τάξης τις 2 πρώτες ώρες της Παρασκευής μίλησαν για τη γιορτή της Αποκριάς, τα ήθη και τα έθιμα της παράδοσή μας αλλά και για την Καθαρά Δευτέρα που ανοίγει τη Μεγάλη Σαρακοστή. Στη συνέχεια κατασκεύασαν τους δικούς τους χαρταετούς και τέλος παρουσίασαν τις αποκριάτικες στολές τους με μεγάλο ενθουσιασμό. Η ώρα ολοκληρώθηκε με αποκριάτικους χορούς μέσα στην ταξη.

334679864 866188114487276 2115376764448962230 n 334159128 922244885578717 6558383928079957546 n

Στο μάθημα των Γερμανικών, η ΣΤ γνώρισε το Weiberfastnacht ή αλλίως, το κόψιμο της γραβάτας. ΚΑτά το έθιμο αυτό, την τελευταία Πέμπτη πριν την Καθαρά Δευτέρα, που σηματοδοτεί την έναρξη του καρναβαλιού, οι γυναίκες έκοβαν τις γραβάτες των ανδρών. Με αυτον τον τρόπο, ειδικά τα παλιότερα χρόνια, μείωναν συμβολικά τη διαφορά θέσης ανάμεσά τους, ειδικά όταν οι άντρες κατείχαν κάποια αξιώματα. Το έθιμο συνεχίζεται μέχρι και σήμερα, αν και έχει γίνει πιο παιχνιδιάρικο και συνοδεύεται από ένα γλυκό φιλί!

IMG 20230223 085340

Τα δύο τμήματα της Ε΄ μίλησαν για το Carnaval και την Mardi Gras, το γαλλικό καρναβάλι. Έφτιαξαν την αφίσα της αποκριάς και στόλισαν και φόρεσαν αυτοσχέδιες μάσκες που διάλεξαν μόνοι τους!

IMG 20230224 084935

Στο μάθημα των Εικαστικών, τα παιδιά μίλησαν για τα παραδοσιακά αποκριάτικα παιχνίδια, πολλά από τα οποία είναι πολύ αγαπημένα στις αγγλοσαξωνικές χώρες. Με πρώτο το Pin the Tail on the Donkey (Βάλε την ουρά στο γάιδαρο), έφτιαξαν το δικό τους αποκριάτικο γάιδαρο και τις πολύχρωμες ουρές του που χρησιμοποίησαν για να διασκεδάσουν την Παρασκευή, τη μέρα των αποκριάτικων παιχνιδιών! Ένας – ένας με δεμένα μάτια, προσπαθούσαν να κολλήσουν την ουρά όσο πιο κοντά γινόταν στο σωστό σημείο, με πολλά ευτράπελα φυσικά!

IMG20230223081952

IMG20230224113722

Την τελευταία μέρα της εβδομάδας, και τελευταία εργάσιμη του καρναβαλιού, βρεθήκαμε όλοι έξω στην αυλή, πανέτοιμοι για διασκέδαση! Για κάθε τάξη είχε ετοιμαστεί από τη γυμνάστρια κα Μακρή και ένα ξεχωριστό παιχνίδι που συμπεριελάμβανε έντονη κίνηση και σωματική δραστηριότητα, αλλά και αθλητικό πνέυμα. Όσες τάξεις δε διαγωνίζονταν εκείνη τη στιγμή, ήταν φυσικά η κερκίδα που εμψύχωνε τους διαγωνιζόμενους. Σκάσε το μπαλόνι, Μουσικά στεφάνια, Σκυταλοδρομία, Πέταγμα κρίκων και Αυγό στο κουτάλι γέμισαν την υλή με φωνές και γέλια υπό τους ήχους γνωστών καρναβαλικών τραγουδιών.

Μετά από όλα αυτά, έφτασε επιτέλους η ώρα να κλείσουμε τη μέρα με τον καθιερωμένο πια και αγαπημένο διαγωνισμό Playback. Επί δύο εβδομάδες πριν τη γιορτή, οι διαγωνιζόμενοι και διαγωνιζόμενες διάλεγαν τραγούδια, ετοίμαζαν χορευτικά και μάθαιναν λόγια. Την ημέρα εκείνη, η λίστα ήταν έτοιμη στον υπολογιστή και το κοινό διψασμένο για performance! Από την Α ως τη ΣΤ, από μικρούτσικα μέχρι μεγάλα παιδιά στο κατώφλι της εφηβείας, έδωσαν όλοι τον καλύτερό τους εαυτό με μεγάλη υποστήριξη και ενθουσιώδες χειροκρότημα από μαθητές και δασκάλους.

Η μέρα έκλεισε με κέφι και ευχές για καλό τριήμερο Αποκριάς και με την υπόσχεση να έχουμε πάντα όρεξη για παιχνίδι!