γράφει η Σοφία Ψαρογιάννη

Στις 3 Οκτωβρίου του 2016 ήταν η Πανελλήνια Μέρα  Σχολικού Αθλητισμού.  Όλα ξεκίνησαν από την προσευχή. Αφού τελειώσαμε την προσευχή μπήκαμε μέσα και ο κύριος της Ε τάξης  μαζί με τον κύριο διευθυντή και άλλους δασκάλους, έδειξαν στις 2 μεγαλύτερες τάξεις του σχολείου, πολλές φωτογραφίες από αθλητές και αθλήτριες που πήραν στους ολυμπιακούς αγώνες χρυσά μετάλλια . Είχε ο καθένας από ένα διαφορετικό χαρακτηριστικό ( όπως ο Abebe Bikila που έτρεχε στους αγώνες ξυπόλυτος , η Νάντια Κομανέτσι που την έλεγαν  ”το κορίτσι λάστιχο”, επειδή ήταν η μοναδική μέχρι τότε που είχε τόση ευλυγισία κτλ. ).Ταυτόχρονα, οι μικρότερες τάξεις συγκεντρώθηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων για μία έκπληξη!
IMG_20161003_082938
IMG_20161003_085405
IMG_20161003_083114

P1000348b

Αφού τελειώσαμε πήγαμε κι εμείς στην αίθουσα εκδηλώσεων και όλοι αναρωτηθήκαμε το γιατί. Η απορία μας λύθηκε όταν μπήκαν δύο δάσκαλοι από μία σχολή χορού και μας είπαν ότι ήρθαν εδώ για να μας δείξουν ZUMBA και BREAK DANCE. Με το που έβαλαν τη μουσική όλοι χορεύαμε ασταμάτητα.Επίσης ο δάσκαλος του BREAK DANCE, μας έκανε μία εντυπωσιακή επίδειξη αυτού του τόσο δύσκολου χορού.

bscap0001

Ύστερα από αυτό, όλες οι τάξεις έπιασαν από ένα μέρος και αρχίσαμε να ζωγραφίζουμε εικόνες από αθλητικές δραστηριότητες. Κάναμε πολύ ωραίες ζωγραφιές και οι μικρές τάξεις έφτιαξαν ένα κολάζ και η γυμνάστριά μας τα κρέμασε σε μία άλλη αίθουσα.

P1000479 P1000477 P1000486

Τέλος, όλο το σχολείο  πήγαμε στο γήπεδο και κάναμε διάφορα αθλήματα αφιερωμένα στην ημέρα αυτή. Ήταν μια μέρα που είχε τα πάντα και διασκεδάσαμε πολύ!