Το Κέντρο Εκπαιδευτικών Δράσεων και Διαπολιτισμικής Επικοινωνίας Καρπός διοργανώνει τον πρώτο πανελλαδικό μαθητικό διαγωνισμό ταινιών μικρού μήκους “Βιντεομουσεία 2014”. Στόχος του διαγωνισμού είναι να δώσει στους μαθητές την ευκαιρία να εξοικειωθούν με τη γλώσσα και την τέχνη της κινηματογράφησης δημιουργώντας τη δική τους ταινία μέγιστης διάρκειας πέντε λεπτών και να εξετάσουν το άμεσο περιβάλλον τους με κριτική, “ντοκιμαντερίστικη” ματιά.

Οι μαθητές της ΣΤ΄ Τάξης με τη βοήθεια του δασκάλου των Αγγλικών κ. Καραλάκου αποφάσισαν να στείλουν τη δική τους συμμετοχή στο διαγωνισμό με θέμα τους φόβους, τις ανασφάλειες και τις σκέψεις που τους γεννά η επικείμενη μετακόμισή τους στο γυμνάσιο. Μετά από πολλές συζητήσεις, ερωτηματολόγια, συνεντεύξεις και ατελείωτο μοντάζ γεννήθηκε η ταινία μας με τίτλο “Το Γυμνάσιο, αυτός ο εφιάλτης…”. Πρόκειται για ένα συνδυασμό αποσπασμάτων από πραγματικές συνεντεύξεις των παιδιών όπου απαντούν σε ένα προσχεδιασμένο ερωτηματολόγιο που ανέπτυξε η μαθήτρια Μαίρη Μαρτίου και δραματοποιημένα αποσπάσματα που αναπαριστούν συμβολικά κάποιους από τους φόβους που εκφράζουν τα παιδιά. Το ρόλο του ρεπόρτερ ανέλαβε η μαθήτρια Εύα Τσιάντου, και συμμετείχε όλη η ΣΤ΄τάξη με ιδιαίτερη συμβολή από τους Αλέξανδρο Σολδάτο και Ελευθερία Στάμου στη βιντεοσκόπηση, Δήμητρα Καλαφατάκη και Μαίρη Μαρτίου στη δραματοποίηση καθώς και μια ξεχωριστή χορευτική πινελιά από την ταλαντούχα Πόπη Σταματέλου. Η πρωτότυπη ιδέα ανήκει στις μαθήτριες Εύα Τσιάντου, Μαίρη Μαρτίου και Χριστίνα Μπαρμουδάκη.

Στη διάρκεια των γυρισμάτων αλλά και της προετοιμασίας, οι μαθητές/τριες γνωρίστηκαν με τη γλώσσα του κινηματογράφου και την τεχνική πλευρά της δημιουργίας, αντάλλαξαν πρωτότυπες ιδέες και ενδύθηκαν διάφορους ρόλους, όντας ταυτόχρονα συντελεστές και ηθοποιοί. Διασκεδάσαν όλοι πολύ και είμαστε όλοι πολύ περήφανοι για το δημιουργημά τους ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του διαγωνισμού.

Παρακολουθήστε την ταινία εδώ, ή επισκεφτείτε το επίσημο κανάλι μας στο Youtube.

2 σχόλια

1. Πολλά πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες! Εξαιρετικό βίντεο για ένα θέμα που απασχολεί όλα τα εκτάκια!!! Καλή επιτυχία στο διαγωνισμό!