Χριστουγεννιάτικη γιορτή.
Γράφει η Δήμητρα Νικάκη μαθήτρια της Ε’ τάξης.

Φέτος τη Χριστουγεννιάτικη γιορτή την ανέλαβαν οι μαθητές των τάξεων Α και Β’(Β1, Β2) Ο τίτλος της παράστασης ήταν «Η μπουγάδα του Αϊ –Βασίλη». Το θέμα ήταν ότι τα ρούχα του Αϊ-Βασίλη πλύθηκαν και είχαν μικρύνει.

Έτσι ζήτησε τη βοήθεια όλων των παιδιών του κόσμου.
Η αίθουσα εκδηλώσεων ήταν γεμάτη. Αρχικά μίλησε ο Διευθυντής
σχολείου μας όπως σε όλες τις γιορτές. Στη συνέχεια την παράσταση άνοιξε η Γ’ και Δ’ με δύο τραγούδια και ακολούθησε η παράσταση του έργου. Κατά τη διάρκεια της γιορτής ακούστηκαν τραγούδια από την χορωδία της Ε’ τάξης.

Στο τέλος ο κόσμος αφού χειροκρότησε υα παιδιά για την υπέροχη
δουλειά αποχώρησε από την αίθουσα. Η φετινή χριστουγεννιάτικη γιορτή ήταν από τις καλύτερες που έχουν γίνει στο σχολείο.

Συμμετοχή στη συναυλία του Θάνου Καλλίρη

Γράφουν οι Βαγγέλης Καραλάκος και Θάνος Βασιλούδης, μαθητές της Στ΄ τάξης

Στις 26 Δεκεμβρίου 2017 ήμασταν προσκεκλημένοι στο χωρίο του Αϊ-Βασίλη ως χορωδία του γνωστού μουσικού Θάνου Καλλίρη.

Μόλις φτάσαμε εκεί, για να υπάρχει ησυχία , πήγαμε στο Volos Palace για να κάνουμε πρόβα πριν ανέβουμε στη σκηνή για να τραγουδήσουμε. Πραγματικά ήταν πολύ μεγάλη ευκαιρία και
πρωτόγνωρη εμπειρία να τραγουδήσουμε με έναν Αθηναίο τραγουδιστή.

Ανυπομονούσαμε να τον δούμε και να ξεκινήσουμε. Μόλις έφτασε ο κ. Καλλίρης μας χαιρέτησε, βγάλαμε φωτογραφίες και με χαρά αλλά και άγχος κατευθυνθήκαμε στη σκηνή. Ο κόσμος συγκεντρώθηκε και ξεκινήσαμε.

Πρώτα είπαμε τον «Χειμώνα τον βαρύ», «Ρούντολφ το ελαφάκι» «Τρίγωνα Κάλαντα» και στο τέλος το «Αϊ-Βασίλης θα ‘ρθει ξανά», Μετά το τέλος της συναυλίας αποχαιρετιστήκαμε και επισήμως ξεκινήσαμε τις διακοπές μας.

Χριστουγεννιάτικο Bazaar
Γράφουν οι Δέσποινα Καρατάσιου και Αναστασία Χατζή, μαθήτριες της Στ τάξης

Το χριστουγεννιάτικο παζάρι του σχολείου μας ξεκίνησε στις 18 Δεκεμβρίου 2017 μία εβδομάδα πριν κλείσουνε τα σχολεία. Στο παζάρι υπήρχαν πολλές λιχουδιές φτιαγμένες από τα χεράκια των παιδιών, διάφορα γούρια για την καινούρια χρονιά, διακοσμητικά χώρου, και στολίδια για το χριστουγεννιάτικο δέντρο.

Την έναρξη των χριστουγεννιάτικων δραστηριοτήτων την έκανε η Έκτη τάξη τραγουδώντας παραδοσιακά κάλαντα σε διάφορες γλώσσες. Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος αποφασίσαμε να συνεισφέρουμε στον αγώνα του ιδρύματος Make a Wish να προσφέρει χαρά σε παιδιά με πολύ σοβαρές ασθένειες. Τα αγαπημένα μας παιδιά γέμισαν την κουρτίνα της κεντρικής σκηνής με αστέρια του «κάνε μια ευχή». Το φετινό παζάρι μοίρασε χαρά, αγάπη, τύχη και περηφάνια σε όλα τα παιδιά. Και του χρόνου!!