Η παγκόσμια ημέρα τρίτης ηλικίας που γιορτάζεται κάθε χρόνο την 1η του Οκτώβρη ήταν το έναυσμα για την διοργάνωση μιας τρυφερής  γιορτής αφιερωμένης σε αυτούς που μας χαρίζουν καθημερινά τον χρόνο τους και την αγάπη τους.

Την  1η Οκτώβρη οι παππούδες και οι γιαγιάδες είχαν την τιμητική τους στο σχολείο μας. Η μέρα ήταν αφιερωμένη σε αυτούς και έτσι τους υποδεχτήκαμε με χαμόγελα και αγκαλιές σε μια όμορφη εκδήλωση που ετοίμασαν οι μαθητές της Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξης.

Η αυλή μας γέμισε παππούδες και γιαγιάδες. Τα παιδιά άξιοι οικοδεσπότες είχαν ετοιμάσει πολλά με τη βοήθεια των δασκάλων τους. Έγραψαν ποιήματα και κείμενα, έκαναν ζωγραφιές και κατασκευές, τραγούδησαν και παρουσίασαν τις σκέψεις τους.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την επίδοση ενός αναμνηστικού συμμετοχής στους αγαπημένους μας  παππούδες και γιαγιάδες.

Χρόνια πολλά παππού! Χρόνια πολλά γιαγιά!