Στης 12/10 οργανώθηκε μια εκδήλωση για τα 55 χρόνια από τον θάνατο του μεγάλου συγγραφέα Νίκου Καζαντζάκη. Το δικό μας σχολείο συμμετέχει στην εκδήλωση με τις τρεις μεγαλύτερες τάξεις την Δ ‘ Ε ‘ Στ .

Παρουσιάστηκε  ένα κείμενο με τον τίτλο «Τι θα έλεγε ο Καζαντζάκης για την Ελλάδα σήμερα»  με τις πιο γνωστές φράσεις του συγγραφέα.  Καθώς και ένα δρώμενο με τίτλο «Η πρώτη μέρα στο σχολείο» που μιλά για τα συναισθήματά του  την πρώτη του μέρα στο σχολείο.

Δουλέψαμε κάποια από τα πιο γνωστά βιβλία του όπως : Στα παλάτια της Κνωσού, Αναφορά στον Γκρέκο και  Μέγας Αλέξανδρος. Τα παιδιά εμπνεύστηκαν από τα βιβλία και ζωγράφισαν έργα τέχνης όπου εκτέθηκαν και πήραν πολύ καλές κριτικές. Από όλα αυτά που συζητήσαμε μια φράση θα μας  μείνει την οποία  πρέπει να την πιστέψουμε και να την εφαρμόσουμε  «…Να αγαπάς την ευθύνη. Να λες εγώ, εγώ μονάχος μου θα σώσω τον κόσμο. Αν χαθεί, εγώ θα φταίω …».

1 σχόλιο

1. Tι θα έλεγε ο Καζαντζάκης για την Ελλάδα σήμερα….. (το κείμενο διαβάστηκε στην έναρξη της εκδήλωσης από τα παιδιά του σχολείου μας. Επιμέλεια κειμένου: Γαϊτανάς Κώστας
    Μου είπαν
    Η Ελλάδα επιζεί ακόμα, επιζεί νομίζω μέσα από διαδοχικά θαύματα .

Πιστεύω όμως ότι
    Μια αστραπή η ζωή μας …… μα προλαβαίνουμε

Νιώθω
    Σα να χτυπάμε τα κεφάλια μας στα σίδερα. Πολλά κεφάλια θα σπάσουν μα μια στιγμή θα σπάσουν και τα σίδερα.

Γιατί γνωρίζω πως
    Η πέτρα, το σίδερο, το ατσάλι δεν αντέχουν. Ο άνθρωπος αντέχει.

Σου λέω όμως
    Δεν υπάρχουν ιδέες , υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.

Και μη ξεχνάς πως
    Η καρδιά του ανθρώπου είναι ένα κουβάρι κάμπιες- φύσηξε Χριστέ μου, να γίνουν πεταλούδες

Όσο για…. κείνους
    Aπό τα καλά κερδεμένα παίρνει ο διάολος τα μισά – από τα κακά κερδεμένα, παίρνει και το νοικοκύρη.

Εσύ θυμήσου
    Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα.

Ν’ αγαπάς την ευθύνη να λες εγώ, εγώ μονάχος μου θα σώσω τον κόσμο.
    Αν χαθεί, εγώ θα φταίω

Γιατί
    Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.

Αγωνίσου και
    Αγάπα τον άνθρωπο γιατί είσαι εσύ…

Βροντοφώναξε
    Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι λεύτερος