Την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2013 οι μαθητές της Α’ τάξης επισκέφτηκαν το 1ο Δημοτικό Σχολείο Πορταριάς στην Πορταριά με αφορμή το διήμερο βιωματικών εργαστηρίων και δραστηριοτήτων για παιδιά και εκπαιδευτικούς. Οι μαθητές συμμετείχαν σε δύο εργαστήρια.
Στο εργαστήρι κεραμικής «Το πήλινο δέντρο» με την κεραμίστρια κ.Βλάστα Χώτζη όπου οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τον πηλό και δημιούργησαν πήλινα έργα με θέμα το δέντρο . Επίσης, στο εργαστήρι εικαστικών και θεατρικής αγωγής με την εικαστικό Μαργαρίτα Δουλκερόγλου και την Ελένη Τσιρογιάννη στο θεατρικό παιχνίδι με θέμα «Μέλο και Τζέλο το μυστήριο της χαμένης πεταλούδας», όπου οι μαθητές μέσα από το θεατρικό παιχνίδι μίλησαν για τη μόλυνση των δασών και το αντίκτυπο αυτής στα ζώα. Στο τέλος οι μαθητές μαζί με τους μαθητές της Β’ τάξης του δημοτικού σχολείου της Πορταριάς έκανα μια κατασκευή από πλαστικά ποτήρια και χαρτί.