Την Τρίτη 8 Δεκεμβρίου 2015 η Ε’ και η ΣΤ’ τάξεις του σχολείου επισκέφθηκαν τη Βιβλιοθήκη του Δημοτικού Κέντρου Ιστορίας και Τεκμηρίωσης και το Μουσείο της πόλης του Βόλου.

La 5ème et la 6ème classes de l’école primaire d’Alli Meria devant la porte du musée de ville de Volos

Στη Βιβλιοθήκη οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις λειτουργίες μιας δανειστικής βιβλιοθήκης, ξεναγήθηκαν στις συλλογές της, αναζήτησαν λεξικά της γαλλικής γλώσσας καθώς και γάλλους συγγραφείς λογοτεχνίας μεταφρασμένους στα ελληνικά.

Dans la bibliothèque municipale de Volos (bâtiment Spirer)

Στη συνέχεια ακολουθώντας μια ενδιαφέρουσα διαδρομή από το κτίριο Σπίρερ και μέσω του σιδηροδρομικού σταθμού έφτασαν στην πρώην καπναποθήκη Παπάντου, όπου στεγάζεται το Μουσείο της πόλης. Οι υπεύθυνοι του μουσείου ταξίδεψαν τους μαθητές και τις μαθήτριες στο χρόνο και την ιστορία του Βόλου μέσα από φωτογραφίες και ιστορίες ζωής των ανθρώπων της πόλης μαζί με τα υλικά τεκμήρια της δραστηριότητάς τους.

On écoute l’histoire de la station de trains de Volos.

Την επίσκεψη συνδιοργάνωσαν οι δάσκαλοι των τάξεων και η καθηγήτρια Γαλλικών Μαρία Τεχνοπούλου.

Les élèves de la 6ème dans une ancienne classe avec la …maîtresse.