Την  Τετάρτη 19  Απριλίου  2016  το σχολείο  μας  και  συγκεκριμένα  οι  τάξεις  Γ’, Δ’ και Ε’ πραγματοποίησαν  μια  εκπαιδευτική  εκδρομή  στους  αρχαιολογικούς  χώρους του  Σέσκλου  και  του Διμηνίου. Τα  παιδιά  ξεναγήθηκαν  στους  δύο  χώρους  της  νεολιθικής  περιόδου,  που  έχουμε  την  τύχη να  τους  έχουμε  στην  περιοχή  μας  κι  έτσι  μπορούμε  να  δούνε  από  κοντά  ό,τι  διδάσκεται  στο μάθημα  της  Ιστορίας  στην  Γ’  Δημοτικού.
   Πρώτα  φτάσαμε  στο  Σέσκλο έναν από τους σπουδαιότερους νεολιθικούς οικισμούς της Ελλάδας και της Ευρώπης, που έδωσε το όνομά του σε μία ολόκληρη φάση της νεολιθικής εποχής στη Θεσσαλία. Κατοικήθηκε από την αρχή της νεολιθικής εποχής (7η χιλιετία π.Χ.) μέχρι και τη Μέση Εποχή του Χαλκού, αλλά γνώρισε τη μεγαλύτερη ακμή του στην 5η χιλιετία π.Χ., κατά τη Μέση Νεολιθική περίοδο. Τα σπίτια, που υπολογίζονται σε 500-800, ήταν πιο πυκνά διατεταγμένα στο λόφο, χωρίζονταν από δρομάκια και πλατείες και περιβάλλονταν από μεγάλους τοίχους, ενώ στην επίπεδη περιοχή ήταν πιο άνετα και απομακρυσμένα. Αυτό  που  εντυπωσίασε  τα  παιδιά  ήταν  ότι  υπήρχαν  3  διαστρωματώσεις  κατοικιών η  μία  πάνω  από  την  άλλη, που  έγιναν  σε  διαφορετικές  χρονικές  περιόδους  και  σκεπάστηκαν  από χώμα. Επίσης,  η  περιοχή  που  επιλέχτηκε,  λόγω  δύο  αρχαίων  ποταμών  αριστερά  και  δεξιά  του οικισμού, αλλά  και  του  παρακείμενου  δάσους  αναγκαίου  για  την  ξυλεία  και  το  κυνήγι.

4aa5852b-1964-4a35-a3f2-31f3a4b54824

Ύστερα,  επισκεφτήκαμε  τον  προϊστορικό  οικισμό  του  Διμηνίου,   που  ήταν εντυπωσιακότερος  από τον  προηγούμενο, εξαιτίας  των  θολωτών  μυκηναϊκών  τάφων  που  σώζονται  στη  περιοχή. Πρόκειται για έναν από τους πιο γνωστούς οικισμούς της Ελλάδας και για το σημαντικότερο οικισμό της Νεότερης Νεολιθικής περιόδου. Η πρώτη εγκατάσταση στο λόφο χρονολογείται στο τέλος της 5ης χιλιετίας π.Χ., στη Νεότερη Νεολιθική περίοδο. Ήταν μία οργανωμένη κοινότητα 200-300 κατοίκων, που ζούσαν σε 30-40 σπίτια και ασχολούνταν κυρίως με τη γεωργία και την κτηνοτροφία, αλλά και με την αλιεία, λόγω της μικρής απόστασης από τη θάλασσα.

unnamed

Το Διμήνι ξεχωρίζει από τους άλλους νεολιθικούς οικισμούς γιατί παρουσιάζει ένα μοναδικό αρχιτεκτονικό στοιχείο, τους έξι λιθόκτιστους περιβόλους, που είχαν οικοδομηθεί γύρω από τον οικισμό κατά ζεύγη, με σκοπό πιθανότατα να στηρίζουν το έδαφος και να ορίζουν το χώρο. Ανάμεσά τους ήταν κτισμένα τα σπίτια, ενώ στο κέντρο βρισκόταν μία ευρύχωρη αυλή. Το 1901 ανασκάφηκε ο θολωτός τάφος πάνω στο λόφο, που είναι γνωστός και ως «Τούμπα»  ενώ ο δεύτερος θολωτός τάφος, γνωστός ως «Λαμιόσπιτο», είχε ανασκαφεί το 1886 από τους Lolling και Wolters.

unnamed (1)

Η ξενάγηση και στους δύο οικισμούς ήταν ενδιαφέρουσα και παραστατική και οι μαθητές απάντησαν σε ερωτήσεις και συμμετείχαν ενεργά στην αναπαράσταση, εκφράζοντας απορίες και ενεργοποιώντας τη γνώση που απέκτησαν από το βιβλίο της Ιστορίας. Συμπερασματικά, μπορούμε  να  πούμε  ότι  ήταν  μια  εκδρομή  που  μάγεψε  τους  μικρούς  μας μαθητές, αφού  τους  προσέφερε  μια  ολοκληρωμένη  εικόνα  των  δύο  οικισμών, από  τους  πιο  παλιούς στην  Ευρώπη, που  έχουμε  την  τύχη  να  είναι  πολύ  κοντά  στην  πόλη  μας, το Βόλο.