Τον εορτασμό της εθνικής επετείου ανέλαβε και φέτος η Δ΄ Τάξη. Τα χρόνια περνάνε και για τα μικρά παιδιά γίνεται όλο και πιο δύσκολο να νιώσουν και να αντιληφθούν τον ηρωισμό και τις θυσίες εκείνης της εποχής. Οι μαθητές της Δ΄ λοιπόν ανέλαβαν να ζωντανέψουν ένα κομμάτι των γεγονότων και να μας θυμίσουν τι ήταν αυτό που οδήγησε ολόκληρη την Ευρώπη να σκύψει πάνω από τη μικρή σκλαβωμένη Ελλάδα και τόσους φιλέλληνες να προσφέρουν ακόμα και τη ζωή τους και να μας βοηθήσουν. Μετά από εντατικές πρόβες, τη Δευτέρα 24 Μαρτίου, ζωντάνεψαν ξανά οι ραγιάδες, οι καταπιεστές, οι Σουλιώτισσες, οι κλέφτες, η Δέσπω, ο καλόγερος Σαμουήλ και τόσοι άλλοι. Μέσα από το θάνατο της μικρής Λενιώς, την αυτοθυσία του Δήμου και τον ηρωισμό της Καπετάνισσας και της Χρύσως συγκινηθήκαμε, αναπολήσαμε και καμαρώσαμε τους μικρούς μας ηθοποιούς που τα κατάφεραν περίφημα. Τη γιορτή συνόδεψαν με το τραγούδι και το χορό τους και άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις. Ξεχωριστό χρώμα έδωσαν με τη συμμετοχή τους και μια ομάδα μαθητών της Τρίτης.

P1050835 P1050818 P1050817 P1050816(1) P1050814(1) P1050811(1)

ΣΗΜ. Ο αριθμός φωτογραφιών είναι περιορισμένος λόγω του αριθμού μαθητών της Δ΄ που έχουν ζητήσει να μην εμφανίζονται στο διαδίκτυο. Για τους ενδιαφερόμενους γονείς, οι φωτογραφίες υπάρχουν στο αρχείο του σχολείου.

Ανήμερα της εθνικής επετείου, αντιπροσωπεία μαθητών και εκπαιδευτικών συγκεντρώθηκε στο ηρώο στον αύλειο χώρο της εκκλησίας του Αγίου Αθανασίου για να παρακολουθήσει τη δοξολογία και να καταθέσει στεφάνια εις μνήμην των ηρώων.

P1050841 P1050843 P1050846 P1050848 __________ 1