Γράφει η Σαβίνα Ρίκου μαθήτρια της Ε’ Τάξης

Η 28 η Οκτωβρίου είναι μία από τις πιο σημαντικές γιορτές του Έθνους μας. Είναι η μέρα που οι Έλληνες ύψωσαν το ανάστημα τους και είπαν το «ΟΧΙ» στους Ιταλούς. Γι’ αυτό κάθε χρόνο το σχολείο μας διοργανώνει μια παράσταση με τους μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων.

Έτσι και φέτος εμείς, οι μαθητές της Ε’ Τάξης, ετοιμάσαμε με πολλή όρεξη και ενθουσιασμό τη γιορτή μας με θέμα «Ήταν ένας πόλεμος…» Δουλέψαμε όλοι εντατικά για να
παρουσιάσουμε ένα ωραίο θέαμα. Την ημέρα της γιορτής συγκεντρωθήκαμε στις 10:00 το πρωί στην αίθουσα εκδηλώσεων. Ξεκίνησε να μιλά ο Διευθυντής ανακοινώνοντας τους σημαιοφόρους και παραστάτες και στη συνέχεια είπαμε το πρώτο τραγούδι την «Όχθη».

Ακούστηκαν πολλά γνωστά τραγούδια και το θεατρικό μας αναφερόταν στο σχέδιο του Χίτλερ και του Μουσολίνι να μοιράσουν την Ελλάδα. Όλα πήγαν άψογα και στο τέλος αποσπάσαμε το πιο δυνατό χειροκρότημα. Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συμμαθητές μου και στους δασκάλους που μας βοήθησαν. Ήταν μια αξέχαστη μέρα.