Πόσα ταξίδια άραγε μπορείς να κάνεις χωρίς να το κουνήσεις απ’ το δωμάτιό σου;;; Τα παιδιά της Ε΄έστω και αν δεν μπορούν επίσημα να συμμετέχουν σε μια ‘Σκυταλοδρομία Ανάγνωσης” την οργάνωσαν μόνα τους και έγιναν βιβλιοφάγοι. Όταν στο μάθημα της γλώσσας έμαθαν πως το ΕΚΕΒΙ δεν υπάρχει πια στεναχωρήθηκαν και είπαν πως πρέπει τα ίδια να μιλήσουν για τα βιβλία στους συμμαθητές τους. Το blog του σχολείου έγινε το μέσο για να ταξιδέψει η φωνή τους μακριά..

Το διάβασμα είναι μια από τις πιο ευχάριστες ασχολίες της ζωής μας. Μας δημιουργεί έντονα συναισθήματα και μας πλάθει εικόνες πέρα από αυτές που έχουμε ζήσει .Στη διάρκεια των Χριστουγεννιάτικων διακοπών μας διαβάσαμε λογοτεχνικά βιβλία.
Ήταν μία εργασία την οποία θα παρουσιάζαμε στην τάξη ώστε οι συμμαθητές μας θα επηρεάζονταν και θα διάλεγαν ένα από αυτά για να το δανειστούν .
Όλα τα βιβλία που παρουσιαστήκαν είχαν μεγάλο ενδιαφέρον. Μιλούσαν για ξωτικά που πέρασαν πολλές περιπέτειες, για φτωχές γυναίκες που περνούσαν πολλές δυσκολίες , για βασανισμένα άλογα ,για τη θλίψη ενός αγοριού που έχασε τη γιαγιά του ,για σκανταλιάρικα αγόρια και κορίτσια που πήγαιναν στο γυμνάσιο, για μυθικά πλάσματα, για φιλοχρήματους επιχειρηματίες και όμορφες πριγκίπισσες……..

Αν τ’αγαπάς ξανάρχονται

Το βιβλίο που σας παρουσιάζουμε είναι το : Αν τ’αγαπάς ξανάρχονται!
Μας μιλάει για ένα αγοράκι που ζούσε με τη γιαγιά του και κάθε βράδυ της έκανε πολλές ,πολλές ερωτήσεις!
Ένα βράδυ η γιαγιά κοιμήθηκε πριν το παιδί .Αυτό ένιωσε την ανάσα της να φεύγει από κοντά του . Έτσι έμεινε μόνο δίχως ήλιο, δίχως σύννεφα, δίχως αστέρια ,δίχως κύματα ,γέλια ,δάκρια ,πουλιά και όνειρα .Έμεινε δίχως γιαγιά .

Πιο κάτω ένα μικρό απόσπασμα από το βιβλίο που σας προτείνουμε!
-Και τα λόγια φεύγουν ;
-Και τα λόγια.
-Και τα γέλια;
-Και τα γέλια.
-Και τα δάκρυα, γιαγιά;
-Και τα δάκρυα, γιε μου.
-Και όλα γυρίζουν πίσω λίγο διαφορετικά;
-Όλα, γιε μου, όλα.
-Και δεν υπάρχει τίποτα που μένει στη θέση του για πάντα;
-Δεν υπάρχει τίποτα που να μη φεύγει ποτέ;

Σας το προτείνουμε και πιστεύουμε πως θα σας αρέσει πολύ!!!
Ιωάννα Παπαχατζοπούλου, Χριστίνα Μπαρμπουδάκη, Νεφέλη Αλεξίου

Το τελευταίο Γιέτι
Ένα από τα βιβλία είναι το τελευταίο Γιέτι των Ιμαλάϊων. Μιλούσε για τρία παιδιά που ήταν μέλη μιας μυστικής ομάδας. Η Βάιολετ ο Βάλιαν και η Σάιλα ανακαλύπτουν στη σοφίτα τους τη μυστηριώδη οργάνωση sos κρυπτόζωα .Ιδρυτές της τα αληθινά φαντάσματα ,έργο της να προστατεύει φανταστικά πλάσματα. Αποστολή της σώσει το τελευταίο γιέτι .

Η ταυτότητα του βιβλίου:

Τίτλος: Το τελευταίο γιέτι των Ιμαλαίων
Συγγραφέας: Αλμπερ Μελις
Εκδότης: ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ
Είδος Βιβλίου: Περιπέτεια και φαντασία

Το βιβλίο που διάβασα:

Ήρωες: τρία παιδιά
Σπουδαία γεγονότα: Σπουδαία γεγονότα είναι που τα παιδιά θέλουν να σώσουν το τελευταίο γιέτι των Ιμαλαίων.
Ερώτημα: Θα τα καταφέρουν;

Το βιβλίο μου άρεσε ή δε μου άρεσε:

Το βιβλίο μου άρεσε γιατί είχε πολύ περιπέτεια που μου αρέσει και ένα ερώτημα: αν θα τα καταφέρουν .Επίσης, σας το προτείνω γιατί είναι και φτηνό.

Μάριος/ Θεόδωρος Πίος/Γεροστάθης, Ελευθερία Στάμου, Γιοββάνα Γιανούλη, Ραφαέλα Κατσάρα.

Το ημερολόγιο ενός σπασίκλα

Τίτλος: Το ημερολόγιο ενός σπασίκλα
Συγγραφέας: Τζεφ Κινί

Εικονογράφος: Τζεφ Κινι
Εκδότης:Ψυχογιός
Είδος: Περιπετειώδες

ΒΑΣΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ
Τόπος: Αμερική
Χρόνος : Στις μέρες μας
Ήρωες: Γκρέκ Χέφλι, Ραούλι
Αφηγητής: Γκρέκ Χέφλι
Σπουδαία Γεγονότα: Χριστούγεννα, Χάλοουιν

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΓΙΑΤΙ …..
Μιλάει για τις δυσκολίες της ηλικίας μας.

ΑΝ ΤΟ ΒΑΘΜΟΛΟΓΟΥΣΑ ΘΑ ΤΟΥ ‘ ΒΑΖΑ …..
9 Γιατί είναι πολύ ενδιαφέρον.

Σας το προτείνουμε να το διαβάσετε κι εσείς

Αλέξανδρος Σολδάτος

Η Σταχομαζώχτρα

Το βιβλίο που μας έκανε περισσότερη εντύπωση λέγεται «Σταχομαζώχτρα» και γράφτηκε από τον Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη. Μας διηγείται την Ιστορία μίας φτωχής, χήρας γυναίκας. Που μια μέρα έμαθε ότι ένας γιος της ζει μακριά στην Αμερική και ότι της έστειλε μια επιταγή.

Ισμήνη Σολδάτου, Πόπη Σταματέλου, Βασιλική Φιλιούση

Τα 39 στοιχεία.

Το βιβλίο αυτό μιλάει για δύο ορφανά παιδιά την Έιμη και τον Νταν που είναι μέλη μιας κατεστραμμένης οικογένειας. Όλα τα μέλη ενώνονται από ένα πάθος. Το κυνήγι των 39 στοιχείων που θα κάνει ανίκητο όποιον τα βρει.

ΤΙΤΛΟΣ: Τα 39 στοιχεία
ΣΥΓΓΡΑΦΈΑΣ: Ρικ Ρίορνταν
ΕΚΔΟΤΗΣ: Άγκυρα – Scholastic
ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: Μαρία Αγγελίδου
ΕΙΔΟΣ: Νουβέλα φαντασίας
ΤΟΠΟΣ: Σε όλο το Κόσμο
ΧΡΟΝΟΣ: Στο σήμερα
ΉΡΩΕΣ: Έιμη, Νταν, Ίαν Κάμπρα, Νάταλη Κάμπρα, Ιρίνα Σπάρκη, Τζαμέλα.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 9

Τα δύο παιδιά Κέιχιλ θα περάσουν αμέτρητες περιπέτειες και θα βρουν τα … σημαντικά στοιχεία.

Κών/νος Θεοδωρίδης, Εύα Τσιάντου, Βίκυ Μαργαρού