Ένα χειμωνιάτικο πρωινό μας ανακοίνωσαν ότι στο σχολείο θα έρθει η ομάδα διάσωσης, να μας ενημερώσει για το σεισμό και πως πρέπει να συμπεριφερόμαστε σε μία ανάλογη περίπτωση.
Συγκεντρωθήκαμε όλες οι τάξεις στην αίθουσα εκδηλώσεων για να παρακολουθήσουμε ένα βίντεο με κινούμενα σχέδια για το σεισμό. Η γη αποτελείται από διαφορετικά στρώματα: τον πυρήνα, το μανδύα και το φλοιό. Ο σεισμός γίνεται στο φλοιό της.
Το τραγούδι του σεισμού το τραγουδήσαμε όλοι μαζί.
«Σεισμός, σεισμός
γίνεται χαμός
έλα φιλαράκο μη σε πιάνει πανικός.

Σεισμός σεισμός
τρέμει όλη η γη
άκου φιλαράκο να τη βγάλεις καθαρή»
Στη συνέχεια είδαμε τι θα κάνουμε αν μας «επισκεφτεί ο σεισμός στο σχολείο ή στο σπίτι μας. Μάθαμε τα χρήσιμα τηλέφωνα 166 ΕΚΑΒ, 199 Πυροσβεστική, 100 ΕΛ.ΑΣ.
Μας εντυπωσίασε ιδιαίτερα η φωτογραφία με ένα δρόμο που είχε κοπεί στη μέση. Ήταν ένα άσχημο αποτέλεσμα του σεισμού.
Όταν τελείωσε η προβολή, οι διασώστες πρόθυμα απάντησαν στις απορίες μας, πήγαμε στις τάξεις μας για να κάνουμε την «άσκηση σεισμού». Χτύπησε το κουδούνι, μπήκαμε προσεκτικά κάτω από τα θρανία, με μεγάλη προσοχή βγήκαμε από την τάξη και συγκεντρωθήκαμε στο προαύλιο.
Η άσκηση πέτυχε! Πιστεύουμε ότι προετοιμαστήκαμε αρκετά να αντιμετωπίσουμε μία άσχημη κατάσταση. Βέβαια όλοι ευχόμαστε να μη μ ας τύχει ποτέ.

Δ ΤΆΞΗ