Το καλοκαίρι πλησιάζει και σύντομα θα αρχίσουν οι εξορμήσεις όλων μας στις κοντινές παραλίες. Η θάλασσα μας περιμένει να μας χαρίσει μοναδικές στιγμές χαράς και παιχνιδιού! Είναι όμως πάντα ασφαλές το παιχνίδι κοντά ή μέσα στο νερό; Σε μια εκπαιδευτική πρωτοβουλία  του Λιμενικού Σώματος Βόλου, επισκέφθηκε το σχολείο μας η Σημαιοφόρος Ξηρομερήσιου Ελευθερία. Με μια πολύ όμορφη και ενδιαφέρουσα παρουσίαση με ήρωα ένα μικρό βάτραχο μίλησε στους μικρούς μαθητές των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων για το τι πρέπει να προσέχουμε όταν παίζουμε κοντά η μέσα στη θάλασσα ακόμα κι αν ξέρουμε πολύ καλό κολύμπι και για τις συνήθειες που πρέπει συνοδεύουν το καλοκαιρινό μπάνιο. Τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά στην παρουσίαση και έμειναν με τις καλύτερες εντυπώσεις.