Τη  Δευτέρα  17 Νοεμβρίου το σχολείο μας γιόρτασε την 41η επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Μιας εξέγερσης που ήταν η πιο μαζική πράξη αντίστασης του λαού κατά της στρατιωτικής δικτατορίας. Μιας εξέγερσης, πρώτα απ’ όλα, έργο των φοιτητών και των νέων. Μιας εξέγερσης, απόσταγμα γνώσης πολλών ετών που τη ζύμωσαν οι άνθρωποι μέσα στα μπουντρούμια των φυλακών και στις εξορίες.

Οι μαθητές της Ε’ τάξης που είχαν επιφορτιστεί με την επιμέλεια της γιορτής  ντύθηκαν μικροί ηθοποιοί κι αφηγητές και παρουσίασαν το θεατρικό έργο  ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ που κεντρική του ιδέα ήταν ότι η συμμετοχή όλων στα κοινά πρέπει να είναι απαραίτητη και διαρκής και τίποτε να μην αφήνεται στην τύχη του ή στα χέρια των άλλων.

Ο  λιλιπούτειος θίασος απέδωσε εξαιρετικά το έργο , που συνοδεύτηκε από τραγούδια αντίστασης και στο τέλος καταχειροκροτήθηκε από τους /τις εκπαιδευτικούς και τους γονείς, που αποχώρησαν ενθουσιασμένοι και συγκινημένοι.

P1070223 P1070225 P1070226 P1070228 P1070237 P1070245