P1080429γράφουν οι Δέσποινα Καρατάσιου και Βασίλης Κουτσός

Κάθε χρόνο στις 28 Οκτωβρίου γιορτάζουμε την άρνηση της Ελλάδας απέναντι στην Ιταλία. Η ημερομηνία αυτή είναι εθνική γιορτή και αργία.Στο σχολείο μας την Τρίτη 27 Οκτωβρίου μαζευτήκαμε στην αίθουσα εκδηλώσεων για την γιορτή της 28ης Οκτωβρίου. Ξεκίνησε να μιλάει ο κύριος διευθυντής, μας ανακοίνωσε τους σημαιοφόρους και τους παραστάτες και μας είπε οτι την επόμενη μέρα θα πάμε εκκλησία.Η γιορτή ξεκίνησε με ένα τραγούδι, το ”Ένα το χελιδόνι” σε μουσική Μίκη Θεοδωράκη και κάποια παιδιά έπαιξαν μεταλλόφωνα και βιολί. Μετά μερικοί μαθητές της ΣΤ΄ δημοτικού μας έδειξαν ένα θεατρικό με θέμα τον πόλεμο και τον φασισμό. Ακούσαμε κι άλλα τραγούδια. Ήταν μια γιορτή γεμάτη από μουσική και θέατρο. Στο τέλος ο κύριος διευθυντής μας είπε να σηκωθούμε για να πούμε τον Εθνικό Ύμνο. Συγχαρητήρια στα παιδιά που ανέλαβαν τη γιορτή του σχολείου μας. Ήταν μια υπέροχη μέρα!!!