γράφει η Σοφία Ψαρογιάννη

Όλα ξεκίνησαν από το σχολείο. Τις δύο πρώτες ώρες ήμασταν όλοι στις τάξεις μας.

Όταν χτύπησε κουδούνι, η Πρώτη και η Δευτέρα βγήκαν έξω και πήγαν στο λεωφορείο που τους περίμενε. Μετά από λίγη ώρα έφτασαν στην  ΕΨΑ.
Εκεί υπήρχαν πολλά μπουκάλια από διάφορα αναψυκτικά. Τότε μία κυρία οδήγησε τα παιδιά της Πρώτης και της Δευτέρας τάξης στον δεύτερο όροφο. Τους είπε λίγα πράγματα για το πότε κατασκευάστηκαν τα πρώτα μπουκάλια (1921), τα δεύτερα μπουκάλια (1924) …Επίσης τους είπε για έναν καλλιτέχνη που είχε φτιάξει την καλύτερη πορτοκαλάδα στον κόσμο.Ύστερα κέρασαν από ένα κουτί χυμό και λίγα αυτοκόλλητα στον καθένα.

Μετά  έφυγαν από την ΕΨΑ και πήγαν στην Αγρόξ. Εκεί είπαν στα παιδιά πως φτιάχνεται το ξίδι. Με σειρά οι δύο αυτές τάξεις μπήκαν στο εργοστάσιο. Τους είπαν πως παρήγγειλαν κρασί και με ειδικά μηχανήματα το έκαναν ξίδι. Μετά οι δύο τάξεις βοήθησαν στο να μεταφέρουν τα μπουκάλια.

Τέλος μπήκαν στο λεωφορείο και γύρισαν στο σχολείο.

Ήταν μία αξέχαστη μέρα!!!