Παραμονή των βιβλίων στο σχολείο για δύο Σαββατοκύριακα

2ο Δημοτικό Σχολείο Π. Φαλήρου

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι, με τη με αρ. πρωτ. Φ.7/16592/Δ1/04-02-2019 του Υπουργείου Παιδείας και ΦΕΚ 6014/τ.Β΄/31-12-2018 οφείλουμε να εφαρμόσουμε για δύο τουλάχιστον Σαββατοκύριακα το μήνα: «Παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο Δημοτικό Σχολείο». Προκειμένου η δράση αυτή να έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα, ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφάσισε τα παρακάτω:

1. Τα βιβλία συνεπώς και οι τσάντες των παιδιών δε θα μένουν στο σχολείο για την αποφυγή απωλειών καθώς κάποιες αίθουσες είναι σε λειτουργία με τις απογευματινές δραστηριότητες του Συλλόγου Γονέων. Επιπλέον αυτό θα βοηθήσει στην καλύτερη καθαριότητα των αιθουσών. Ωστόσο, για τα δύο πρώτα Σαββατοκύριακα του μήνα δεν θα ανατίθενται εργασίες και δεν θα προγραμματίζονται επαναληπτικές εμπεδωτικές δοκιμασίες για τη Δευτέρα Δηλαδή:

Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου  για Σαββατοκύριακο 9 & 10 Φεβρουαρίου,

Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου για Σαββατοκύριακο 16 & 17 Φεβρουαρίου,

Παρασκευή 1 Μαρτίου για Σαββατοκύριακο 2  & 3 Μαρτίου,

Παρασκευή 8 Μαρτίου για Σαββατοκύριακο 9 & 10 Μαρτίου

Παρασκευή 5 Απριλίου για Σαββατοκύριακο 6 & 7 Απριλίου

Παρασκευή 12 Απριλίου για Σαββατοκύριακο 13 & 14 Απριλίου

Παρασκευή 10 Μαΐου  για Σαββατοκύριακο 11 & 12 Μαΐου

Παρασκευή 17 Μαΐου  για Σαββατοκύριακο 18 & 19 Μαΐου

Παρασκευή 7 Ιουνίου  για Σαββατοκύριακο 8 & 9 Ιουνίου

1. Την τροποποίηση του προγράμματος για τις Παρασκευές που αναγράφονται παραπάνω και την ένταξη της μελέτης των παιδιών στη διδακτική διαδικασία και ολοκλήρωση όλων των εργασιών για τη Δευτέρα.

Σας παρακαλούμε θερμά για να έχει αξία η συγκεκριμένη δράση να περιοριστεί η χρήση των ηλεκτρονικών συσκευών στο σπίτι και να αφιερωθεί αρκετός χρόνος σε δημιουργικές δραστηριότητες.

Ο Διευθυντής και οι Εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας